Речани (Кочанско)

село во Кочанско


Речани — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Речани
Речани is located in Македонија
Речани
Местоположба на Речани во Македонија
Координати 41°58′59″N 22°26′35″E / 41.98306° N; 22.44306° E / 41.98306; 22.44306Координати: 41°58′59″N 22°26′35″E / 41.98306° N; 22.44306° E / 41.98306; 22.44306
Регион Источен
Општина Кочани
Население 13 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2300
Шифра на КО 13037
Надм. вис. 767 м
Речани на општинската карта
Речани во Општина Кочани.svg

Атарот на Речани во рамките на општината
Commons-logo.svg Речани на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на околу 10 километри североисточно од Кочани, на падините над Бела Река, во јужниот дел на планината Осогово.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во Отоманското Царство.

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Речани живееле 130 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Речани имало 160 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Селото броело 133 жители во 1971 година, а во 1981 година живееле само 40 жители.

Речани е македонско село со мал број на жители во државата и според пописот од 2002 година, во селото имало 8 домаќинства со 17 станови и 13 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 130[1] 160[2] 203 233 201 133 68 40 43 13

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 894 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на шумска куќичка на п.о.с за шумарство "осогово". Во ова изборно место е опфатено и селото Вранинци.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 8 гласачи.[6]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.