Црква „Св. Илија“ - Речани

манастирска црква на Речанскиот манастир
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Речани 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Местоположба
Координати 41°59′32.3″N 22°26′29.1″E / 41.992306° N; 22.441417° E / 41.992306; 22.441417Координати: 41°59′32.3″N 22°26′29.1″E / 41.992306° N; 22.441417° E / 41.992306; 22.441417
Населено место Речани
Општина Кочани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија – манастирска црква на Речанскиот манастир.

АрхитектураУреди

Црквата има правоаголна основа со припрата на западната страна којашто е отворена и е оградена со ниска метална ограда. Влезот на црквата е сместен на западната страна. На источната страна од градбата се издига камбанарија со шестаголна основа којашто во еден дел навлегува во црквата. Во нејзиниот горен дел има по два вертикално поставени прозорци на трите надворешни страни и по еден прозорец на страните коишто навлегуваат во црквата. Црквата во целост е обоена во бела боја и е покриена со кров од ќерамиди.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди