Речански манастир

манастир во Македонија

Речански манастирманастир во источниот дел на Македонија, на планината Осогово, во селото Речани.

Речански манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеРечански манастир
Други имињаМанастир „Свети Илија“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Илија
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Илија“
Личности
Место
МестоПресека, Општина Кочани Македонија Македонија
Координати41°59′32″N 22°26′29.2″E / 41.99222° N; 22.441444° E / 41.99222; 22.441444Координати: 41°59′32″N 22°26′29.2″E / 41.99222° N; 22.441444° E / 41.99222; 22.441444
Видливи остатоциедна црква, конак
Отворен за јавностда

ГрадбиУреди

Во склоп на манастирот влегуваат една црква и конак.

Црква „Свети Илија“Уреди

  Главна статија: „Црква „Св. Илија“ - Речани.

Црквата има правоаголна основа со припрата на западната страна и камбанарија со шестаголна основа којашто се издига на источната страна.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди