Бела Река (Осогово)

река во Македонија

Бела Рекарека во источниот дел на Македонија, која заедно со Црна Река ја образува Оризарска Река.

Бела Река
Бела Река.jpg
Течението на реката низ маалото Река во селото Полаки
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоОсоговски Планини
Устие 
 • место
Оризарска Река
 • координати
41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° СГШ; 22.454222° ИГД / 41.992611; 22.454222Координати: 41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° СГШ; 22.454222° ИГД / 41.992611; 22.454222
Големина на сливот42,2 км2
Особености на сливот
ТечениеОризарска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море

ТечениеУреди

Реката извира на јужната падина на планината Осогово, североисточно од градот Кочани.[1] Нејзиното течение е во јужен правец и таа поминува покрај маала на селата Мишино, Небојани, Полаки и Костин Дол пред спојувањето со Црна Река кај селото Речани по што продолжува како Оризарска Река.

ХидрографијаУреди

Сливното подрачје на реката зафаќа површина од 42,2 км2.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 10. ISBN ISBN 978-9989-2117-6-8 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Надворешни врскиУреди