Црна Река (Осогово)

река во Македонија

Црна Рекарека во источниот дел на Македонија, која заедно со Бела Река ја образува Оризарска Река.

Црна Река
Црна Река (Осогово).jpg
Течението на реката во близина на селото Цера
Слив
Главен изворОсоговски Планини
УстиеОризарска Река
41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° N; 22.454222° E / 41.992611; 22.454222Координати: 41°59′33.4″N 22°27′15.2″E / 41.992611° N; 22.454222° E / 41.992611; 22.454222
ТечениеОризарска РекаБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.51,37 км2
Црна Река (Осогово) на Ризницата

ТечениеУреди

Реката извира на планината Осогово, североисточно од градот Кочани.[1] Нејзиното течение започнува на југоисток, потоа продолжува на југ и во поголемиот дел продолжува на југозапад сè до спојувањето со Бела Река кај селото Речани по што продолжува да тече како Оризарска Река.

ХидрографијаУреди

Сливното подрачје на реката зафаќа површина од 51,37 км2.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 78. ISBN ISBN 978-9989-2117-6-8 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).

Надворешни врскиУреди