Пјер Жозеф Прудон

француски политичар, филозоф, економист и социјалист

Пјер Жозеф Прудон (француски: Pierre-Joseph Proudhon; Безансон, 15. јануари 1809Париз, 19. јануари 1865 година) бил француски економист и социјален филозоф , кој се смета за еден од првите анархистични мислители (бил првиот филозоф кој се нарекува себеси анархист).[1][2]

Пјер-Жозеф Прудон
Portrait of Pierre Joseph Proudhon 1865.jpg
Портрет на Прудон од Гистав Курбе, 1865
Роден(а)15 јануари 1809(1809-01-15)
Безансон, Франција
Починал(а)19 јануари 1865(1865-01-19) (возр. 56)
Париз, Франција
Подрачјезападна философија
Школасоцијализам, анархизам, мутуализам
Претежна дејност
слобода, сопствеништво, авторитет, сиромаштија, социјална правда, егалитеријанизам

ЖивотописУреди

Пјер Жозеф Прудон е роден во Безансон, Франција, 1809. година.[3] Како син на неуспешен мал фармер,[4] кои, по ликвидацијата (го проголтала хипотеката) почнува да се занимава со правење на бавчи, целиот свој живот тој  чувствува носталгија за изгубениот имот. Прудон не можел да го прифати пропаќањето на тој социјален слој  кој, кои живеат целосно од својата работа, така што целиот живот смислувал идеи кои на сиромашните ќе им овозможи социјална еднаквост.

Во неговиот памфлет „Што е тоа сопственост?“ Прудон е  осуден за злоупотреби на концентрацијата на економската моќ и приватна сопственост. Таму тој ја направил својата познатата изјава "Сопственоста е кражба". Неговата теорија го направила популарен мислител.

ДелаУреди

  • (Што е сопственост?)
  • (Философија на сиромаштијата)
  • (Војна или мир)
  • (Принципите на федерализмот)
  • (Теорија на сопственоста)

НаводиУреди

  1. John M. Merriman, The Dynamite Club (2009), p. 42
  2. Leier, Mark (2006). Bakunin: The Creative Passion. Seven Stories Press. стр. 211. ISBN 978-1-58322-894-4.
  3. Woodcock, George (1972). Pierre-Joseph Proudhon: His Life and Work. Schocken Books. стр. 1. ISBN 0-8052-0372-9.
  4. Woodcock, George (1972). Pierre-Joseph Proudhon: His Life and Work. Schocken Books. стр. 3. ISBN 0-8052-0372-9.

ЛитератураУреди

Надворешни врскиУреди