Безансон (француски: Besançon) — град во Франција кој се наоѓа во регионот Бургундија-Франш Конте, во департманот Ду, каде што воедно е и главен град.

Безансон
Citadelle Besancon.JPG
ЗемјаФранција
Управа
 • Градоначалник (2020-2026) Ана Вињо
Население 1116,775
Часовен појасCET (GMT +1)
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.
Vue aérienne centre historique Besançon.jpg

Спрема податоците од 2018 година бројот на жители во градот изнесува 116.775, додека во поширокото градско подрачје изнесува околу 279.191 жители. Според тоа Безансон е 32-ти град во Франција според бројот на жители. Густината на населеност изнесува 1795 жит/км2.

Сместен е во близина на границата со Швајцарија и е познат како еден од најзелените градови во Франција.