Пиерија (округ)

округ во Егејска Македонија

Пиерија (грчки: Πιερία) — округ во јужниот дел на Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Катерина. Ова е најмалиот округ во Егејска Македонија и приближно се совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Катеринско“, иако опфаќа и некои места од Берско и Солунско. Денешниот назив го добил по долномакедонската област Пиерија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Pieria
Περιφερειακή ενότητα Πιερίας
Округ
Општини во округот Пиерија
Општини во округот Пиерија
Пиерија во Грција
Пиерија во Грција
Координати: 40°15′N 22°25′E / 40.250° СГШ; 22.417° ИГД / 40.250; 22.417
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарКатерина
Управа
 • УправникСофија Мавриду
Површина
 • Вкупна1.516 км2 (585 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно123.245
 • Густина81/км2 (210/ми2)
Поштен. бр.60x xx
Повик. бр.235x0
Рег. таб.ΚΝ
Мреж. местоpieria.pkm.gov.gr

Изобилува со археолошки знаменитости и наоѓалишта, како што се светиот македонски град Дион, историската Пидна и замокот Платамон. Според преданијата, планината Шапка (наречена и Пиерија) во округот е дом на Орфеј[1] и музите,[2]. Во јужниот дел на Пиерија се наоѓа и Олимп — највисока планина во егејска македонија и цела денешна Грција, која митолошки се смета за дом на боговите. Други позначајни древни градови се Лејбетра и Пимплеја.

Географија

уреди

Округот административно се граничи со окрузите Лариса (во Тесалија) на југ и запад, Кожани на запад и Иматија (Берско) на север. Планината Шапка е сместена во западниот дел. На исток е Солунскиот Залив. Најголемиот дел од населението живее крај морето, во т.н. „Олимписка ривиера“.

Теренот е прилично мешовит: има големи рамници, високи планини и песочни плажи.

Клима

уреди

Климата е претежно средоземна, со врели лета и свежи зими. Во средишниот и западниот дел на Пиерија неретко зимите се остри и студени, особено на Шапка и Олимп.

Општини

уреди

Округот Пиерија се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Orpheus and Greek Religion (Mythos Books) by William Keith Guthrie and L. Alderlink, 1993, ISBN 0-691-02499-5, page 62
  2. E.C. Marchant, Commentary on Thucydides: Book 2,Πιερίας—between Mt. Olympus and the Thermaic Gulf, the original home of the Muses and birth-place of Orpheus.
  3. Законска реформа „Каликратис“ PDF

Надворешни врски

уреди