Пидна-Колиндар

Општина Пидна-Колиндар
Δήμος Πύδνας–Κολινδρού
Dimos Pydnas - Central Macedonia.svg
Општина Пидна-Колиндар во областа Централна Македонија
Dimarxio eginio.jpg
Општинската управа во Либаново
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Пиерија
Гео. област: Пиериска Рамница
Население: 21 110 (2001)
Седиште: Либаново
Нас. места: 20
Пошт. бр.: 603 00
Пов. бр.: 23530-2
Портал: aiginio.gr

Пидна-Колиндар (грчки: Δήμος Πύδνας–Κολινδρού, Димос Пиднас-Колиндру) — општина во Егејска Македонија, денес округот Пиерија, Грција. Опфаќа села од Берско и Катеринско. Административен центар е градот Либаново.

Населени местаУреди

Општината Пидна-Колиндар е создадена во 2011 г. со обединување на општините Либаново (Егинио), Колиндар (Колиндрос), Метони и Пидна по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица КолиндарУреди

 
Поранешната општина Колиндар на картата на некогашниот округ Пиерија.
 
Управата во Колиндар.

Според пописот од 2001 г., општината Колиндар (Δήμος Κολινδρού) со седиште во Колиндар има 5 223 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Колиндар (3 895 жители)
 • село Колиндар (Κολινδρός, Колиндрос) (3 629 жители)
 • село Лозјано (Παλιάμπελα, Палјамбела) (266 жители)
 • Општински оддел Волчишта
 • село Волчишта или Волчица (Λιβάδι, Ливади) (307 жители)
 • Општински оддел Кастанија (746 жители)
 • Општински оддел Радјани
 • село Радјани (Ρυάκια, Рјакија) (598 жители)

Општинска единица ЛибановоУреди

 
Поранешната општина Либаново на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Либаново (Δήμος Αιγινίου) има 5264 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Либаново (4548 жители)
 • град Либаново (Αιγίνιο, Егинио) (4280 жители)
 • село Милово (Μεγάλη Γέφυρα, Мегали Гефира) (268 жители)
 • Општински оддел Долно Хани
 • село Долно Хани или Като Хани (Καταχάς, Катахас) (716 жители)

Општинска единица МетониУреди

 
Поранешната општина Метони на картата на некогашниот округ Пиерија.
 
Управата во Макријалос.

Според пописот од 2001 г., општината Метони (Δήμος Μεθώνης) со седиште во Макријалос има 6 611 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Макријалос (1872 жители)
 • село Макријалос (Μακρύγιαλος) (1851 жител) новосоз. босанско
 • село Пидна (или Стара Пидна; Αρχαία Πύδνα, Археја Пидна) (21 жител)
 • Општински оддел Метони (1022 жители)
 • село Метони (Μεθώνη) (996 жители) новосоз. босанско
 • село Ајани (Αγιάννης, Ајанис) (26 жители)
 • Општински оддел Нов Ахтопол
 • село Нов Ахтопол (Νέα Αγαθούπολη, Неја Агатуполи) (421 жител) новосоздадено
 • Општински оддел Старо Елевтерохори

Општинска единица ПиднаУреди

 
Поранешната општина Пидна на картата на некогашниот округ Пиерија.
 
Управата во Китрос.

Според пописот од 2001 г., општината Пидна (Δήμος Πύδνας) со седиште во Китрос има 4 012 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Китрос (1556 жители)
 • село Китрос (Κίτρος) (1506 жители)
 • село Тузла (Αλυκή, Алики) (50 жители)
 • Општински оддел Палјани
 • село Палјани (Σφενδάμι, Сфендами) (1167 жители)
 • Општински оддел Палеонестани (589 жители)
 • Општински оддел Салонија Кукос

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врскиУреди