Дион-Олимп

општина во Катеринско, Егејска Македонија
Општина Дион-Олимп
Δήμος Δίου–Ολύμπου
Dimos Diou - Central Macedonia.svg
Општина Дион-Олимп во областа Централна Македонија
Town hall of Litochoro.jpg
Општинската управа во Литохоро
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Пиерија
Гео. област: Пиериска Рамница
Население: 19 668 (2001)
Седиште: Литохоро
Нас. места: 24
Пошт. бр.: 602 00
Пов. бр.: 23520-8
Портал: dion-olympos.gr

Дион-Олимп (грчки: Δήμος Δίου–Ολύμπου, Димос Диу-Олимбу) — општина во Катеринско, Егејска Македонија, денес во округот Ситонија, Грција. Административен центар е гратчето Литохоро.

Населени местаУреди

Општината Дион-Олимп е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Литохоро, Дион и Источен Олимп по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица ДионУреди

 
Управата во Кондариотиса.
 
Поранешната општина Дион на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Дион (Δήμος Δίου) со седиште во Кондариотиса има 3 283 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Кондариотиса
 • Општински оддел Вронду
 • Општински оддел Карица
 • Општински оддел Кондариотски Колиби
 • Општински оддел Малатрија (1 554 жители)
 • Општински оддел Ступи
 • село Ступи (Νέα Έφεσος, Неја Ефесос) (1 859 жители)

Општинска единица Источен ОлимпУреди

 
Поранешната општина Източен Олимп на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Источен Олимп (Δήμος Ανατολικού Ολύμπου) со седиште во Лептокарија има 9 374 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 
Управата во Лептокарија.
 • Општински оддел Лептокарија
 • Општински оддел Пантелејмон (1187 жители)
 • Општински оддел Платамона
 • град Платамона (Πλαταμώνας, Платамонас) (2197 жители)
 • Општински оддел Пурлија (741 жител)
 • село Нова Пурлија (Νέοι Πόροι, Неи Пори) (691 жител) новосоздадено
 • село Пурлија (Πόροι, Пори) (21 жител)
 • село Свети Димитрија (Άγιος Δημήτριος, Агиос Димитриос) (29 жители) новосоздадено
 • село Старо Пантелејмон (или само Пантелејмон; Παλαιός Παντελεήμονας, Палеос Пантелејмонас) (34 жители)
 • Општински оддел Скотина (1024 жители)

Општинска единица ЛитохороУреди

 
Поранешната општина Литохоро на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Литохоро (Δήμος Λιτοχώρου) има 7011 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Литохоро (7011 жители)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди