Парк од периодот Јура

Парк од периодот Јура“ подоцна познат и како „Светот Јура[1] научно-фантастична - авантуристичка медиумска франшиза базирана на романот Паркот Јура од 1990 година на американскиот писател Мајкл Крајтон, кој се фокусира на обидот да се создаде тематски парк на клонирани диносауруси во современиот свет. Франшизата вклучува 6 играни филмови, 2 кратки филмови и 1 анимација, 2 романи, 3 раскази како и стрипови, видео игри, играчки и други дела за рекламирање во универзумот.

Лого Паркот Јура

Universal Pictures и Amblin Entertainment ги откупиле правата на „Паркот Јура“ пред неговото објавување. Книгата станала успешна, како и филмската адаптација на Стивен Спилберг од 1993 година. 3Д верзијата на филмот била објавена во 2013 година[2], а во 2018 година филмот бил заведен во Националниот филмски регистар на САД од страна на Конгресната библиотека како „културно, историски или естетски значаен“. Вториот роман на Мајкл Крајтон„ Изгубениот свет “ од 1995 година бил проследен со филмот „Паркот Јура“: „Изгубениот свет“ (1997). Следните филмови, вклучувајќи го и „Паркот Јура III“ (2001), не биле базирани на романите.

Втората трилогија започнала во 2015 година со филмот „Светот Јура“. Тој постигнал огромен успех и станал првиот филм со заработка од над 500 милиони долари ширум светот во првиот викенд со зароботка од 1,67 милијарди долари, правејќи го „Светот Јура“ во тоа време трет филм со најголема заработка на сите времиња. Ако се земе предвид,тогаш овој филм е втор со најголема заработка во франшизата по Паркот Јура. Со продолжението „Паркот Јура 2“ во (2018) заработиле над 1,3 милијарди долари ширум светот, што го прави третиот филм во серијата што ја надминал границата од милијарда долари. Тој е трет филм со најголема заработка во 2028 година и 12-ти во светот во моментот на прикажување. Последниот филм во трилогијата„Светот Јура: Доминација“ бил прикажан во САД на 10 јуни 2022 година, во Русија на 9 јуни.

Позадина уреди

Праисторијата и диносаурусите

Франшизата Парк Јура се фокусира на воскреснати диносауруси кои предизвикуваат хаос врз луѓето. Диносаурусите создадени како атракции за тематски парк, се клонирани преку генетски инжинеринг. Процесот се постигнува со екстракција на античка ДНК од комарци, кои ја цицале крвта на диносаурусите, а потоа се фосилизирале во килибар, зачувувајќи ја ДНК. Научниците потоа ги пополнуваат празнините во геномот користејќи ДНК од жаба.[3] Иако филмовите првенствено се одвиваат на островите сместени на брегот на Тихиот Океан во Централна Америка, Светот Јура: Паднато кралство (2018) ги гледа диносаурусите преместени низ целиот свет, вклучувајќи го и копното на САД.[4]

Филмската серија е значајна по реинкранацијата на диносаурусите, постигната првенствено преку аниматроника и компјутерски генерирани слики.[5][6] Првиот филм бил пофален за неговите ефекти со диносаурисите и создал зголемен интерес во полето на палеонтологијата, истовремено менувајќи ја јавната перцепција за диносаурусите со неговото модерно прикажување.[6][6] Подоцнежните филмови во голема мера ги игнорирале неодамнешните палеонтолошки наоди за да го задржат континуитетот со претходните делови, што довело до критики меѓу палеонтолозите.[6][7][8]

Филмот „Светска доминација на Јура“ (2022) воведува и диносауруси со пердуви, во согласност со современите откритија.[9]

Романи уреди

Паркот Јура (1990)

Во 1983 година Мајкл Крајтон првично го замислил сценариото за птеросаурус кој бил клониран од фосилна ДНК.[5] Откако извесно време се борел со оваа идеја, тој ја смислил приказната за Паркот Јура.[10] Крихтон работел на книгата неколку години; тој одлучил дека неговиот прв нацрт ќе има тематски парк за поставката (слично на неговиот филм од 1973 година Вестворлд младо момче како главен лик.[11] Одговорот бил крајно негативен, па Крајтон ја преработил приказната за да ја направи од гледна точка на возрасен, што резултирало со повеќе позитивни повратни информации.

Стивен Спилберг дознал за романот во октомври 1989 година додека тој и Крајтон разговарале за сценариото што ќе стане ТВ серија ЕР. Warner Bros. Pictures, Columbia Pictures, 20th Century Fox и Universal Pictures конкурирале за правата на романот пред неговото објавување. Во мај 1990 година, Универза ги стекнал правата, со поддршка на Amblin Entertainment на Спилберг.[12] Крајтон поставил такса за која не може да се преговара за 1,5 милиони долари, како и значителен процент од брутото. Универзал понатаму му платил на Крихтон 500.000 долари за да го адаптира неговиот сопствен роман (Малиа Скотч Мармо, која била писателка на филмот Куќата на Спилберг од 1991 година, го напишала следниот нацрт на Паркот Јура, но не бил прифатен; Дејвид Коел го напишал последниот нацрт, кој направил голем дел од изложувањето и насилството на романот и направил бројни промени на ликовите).[13] На Универзал очајно му биле потребни пари за да се одржи нивната компанија во живот, и делумно успеале со Паркот Јура, бидејќи станал хит [14] и имал голем комерцијален[15] успех.

Изгубениот свет (1995)

Откако филмската адаптација на Паркот Јура била пуштена во домашно видео, Крајтон бил под притисок од многу извори за романот да добие продолжение.[16] Крајтон ги одбил сите понуди се додека самиот Спилберг не му кажал дека би сакал да режира филмска адаптација на продолжението, доколку би било напишано. Крајтон започнал со работа речиси веднаш и во 1995 година го објавил „Изгубениот свет“. Крајтон потврдил дека неговиот роман има елементи преземени од истоимениот роман на Сер Артур Конан Дојл.[17] Книгата исто така доживеала извонреден успех, и кај професионалните и кај аматерските критичари.[18] Филмската адаптација, Паркот Јура, започнал со производство во септември 1996 година.[19]

Авантурите во Паркот Јура (2001–2002)

Скот Сиенцин напишал трилогија спин-оф романи базирани на „Паркот Јура III“. Серијата ги содржела: „Авантурите во Паркот Јура“, „Преживеани“ и „Авантурите во Паркот Јура“ Плен, и двете објавени во 2001 година, и „Авантурите на Паркот Јура“, и флаери, кои биле објавени следната година.

Еволуцијата на Клер (2018)

Романот „Еволуцијата на Клер“ (Светот Јура)[20] е роман за млади и возрасни напишан од Тес Шарп. Се заснова на трилогијата „Светот Јура“ а била објавена во 2018 година заедно со заедно со објавувањето на „Светот Јура паднатото кралство“. Тоа бил спин-оф изграден во 2004 година, пред отворањето на тематскиот парк „Светот Јура“. Романот зборува за бруцошката Клер Диринг за време на нејзината летна пракса во паркот.[21]

Филмови уреди

година Филм Продуцент Студио Дистрибутер
1993 година Паркот Јура Стивен Спилберг Universal studios Amblin Entertainment
1997 година Паркот Јура: Изгубениот свет
2001 година Паркот Јура III Џо Џонстон
2015 година Светот Јура Колин Тревороу Legendary Pictures, Universal studios
2018 година Светот Јура 2 Хуан Антонио Бајона
2022 година Светот Јура: Доминација Колин Тревороу Universal studios

„Паркот Јура“ (1993) уреди

Директорот на компанијата Ин-Ген, професорот Џон Хамонд, нашол начин да ги регенерира диносаурусите преку генетско инженерство. Тој нашол генетски материјал во комарците, кои каснале диносауруси пред милиони години, а потоа, стоејки на дрво, се заглавиле во смола од дрво, формирајќи инклузија. Код фрагментите што недостасуваат во ДНК се надополнети со фрагменти од кодот на современите водоземци - жаби. Хамонд создал огромен парк чии жители се диносауруси кои изумреле пред милиони години.

При транспорт на еден од Велоцирапторите, се случува инцидент што резултира со смрт на еден вработен. Поради ова, инвеститорите почнале да вршат притисок врз Хамонд и да го принудуваат да спроведе пробна тура за компетентни лица пред отворањето на паркот. Како такви експерти, Хамонд ги избрал палеонтолозите Алан Грант и Ели Сатлер, математичарот Ијан Малколм и адвокатот на неговите инвеститори, Доналд Џенаро. Сите гости биле шокирани кога виделе вистински живи диносауруси. Меѓутоа, за време на мисијата, на страната на Хамонд, кој сака да го отвори паркот, останува само адвокатот. Другите се однесуваат кон таквиот потфат со голема претпазливост и сомнеж. Хамонд започнува турнеја за своите посетители. По краткиот цртан филм на кој ја демонстрира технологијата на пресоздавање изумрени видови гостите влегуваат во просторијата каде што се изведуваат диносаурусите. Таму, гледаат како Велоцирапторот излегува од јајце. Фактот дека на островот живеат предатори, многу го изненадил Грант. Малком се чуди како вработените во паркот успеваат да го контролираат населението на диносауруси. Вработен во паркот го уверува дека сите диносауруси се поединци на островот , неовластено размножување на диносаурусите е невозможно бидејчи нема мажјаци. Четворицата посетители одат на обиколка на паркот со две автоматски електрични возила. Ним им се придружуваат внуците на Хамонд, Лекси и Тими. Сепак, диносаурусите не сакаат да се појават ниту само така ниту со мамка. На патот, гостите на паркот излегуваат од своите автомобили за да го видат болниот Трицератопс. По проверката на диносурусот кој е болен, сите заминуваат освен Ели (таа останува со ветеринарот за да се грижи за трицератопот и подоцна заминува со џипот до центарот. Во меѓувреме, еден од вработените во паркот, програмерот Денис Недри, поткупен од конкурент, го оневозможува безбедносниот систем за да добие пристап до сводот за ембриони, од кој мора да извлече ембриони од неколку видови диносауруси. Пристигнувајќи доцна за да се качи на бродот, кој го напушта островот каде што е паркот за само неколку минути, Денис губи контрола и се заглавува во својот џип. Обидувајќи се да се извлече од џипот, Недри се среќава со мал, но опасен дилофосаурус и станува негова жртва.

Откако ќе се оневозможи заштитниот систем, електричните автомобили со туристи застануваат - токму пред коралот на еден од најмоќните и опасните диносауруси - тираносаурус рекс. Сфакајќи дека заштитниот напон е исклучен, тираносаурусот ја крши оградата и излегува кај електричните автомобили со посетителите на паркот. Децата се оставени во првиот автомобил и ненемарно го привлекуваат вниманието на тираносаурусот кој ги напаѓа и го превртува автомобилот. Додека се обидува да го одвлече вниманието на тираносаурусот кон себе, Јанг добива сериозна повреда на ногата. Потоа тираносаурусот го јаде Џенаро, кој е во тоалетот. Откако стигнува до првиот автомобил, Алан, успева да ја извлече Лекси од него, но Тими останува во автомобилот. Тираносаурусот се враќа до првиот автомобил во кој е Тими и го фрла од карпа. Така, внуците на Алан и Хамонд се наоѓаат лице в лице со дивиот свет преполн со диносауруси. На пат кон контролниот центар гледаат неверојатна слика-лушпи од јајцата од кои излегле диносаурусите.Ова ги потврдило стравовите на Ијан Малколм дека „животот ќе ги пробие бариерите“: се појавиле мажјаци, бидејќи делови од ДНК на современите водозмеци, се способни да го променат полот доколку е потребно бидејќи делови од ДНК на современите водоземци, способни да го променат полот доколку е потребно, се користеле за поправка на оштетената ДНК.

Ранетиот Ијан Малколм, го спасуваат од смрт Ели и ловочуварот Роберт Мулдун, кои едвај се одвојуваат со џип од потера по тираносаурусот Рекс што се враќа. Ним им се придружуваат Џон Хамонд и главниот инженер Реј Арнолд додека тие се обидуваат да го активираат безбедносниот систем. По рестартирање на системот, треба да ги стартуваат и генераторите во бункерот, кој се наоѓаат во близина на контролниот центар. Прво, самиот Арнолд, оди тво бункерот. Тој не се враќа долго време, што ги загрижува останатите членови (излегува дека умрел подоцна). Ели и Роберт се упатуваат кон бункерот. Откако стигнуваат до бункерот, Мулдун сфаќа дека велоцирапторите успеале да излезат од специјално засилениот кафез, а сега тој и Ели се во смртна опасност. Испраќајќи ја Ели во бункерот, Роберт има намера да пука во велоцирапторот, кој е блокиран од патеката. Сепак, велоцирапторот не е сам. Додека Роберт се подготвува да пука во него, еден друг Велокираптор го напаѓа од страна и го убива. Ели успева безбедно да истрча до сплит таблата. Притоа, таа наизменично ги лансира безбедносни системи на паркот, бидејќи и таа ненадејно е нападната од велоцираптор. По очајна борба за својот живот, таа успева да избега од бункерот, заробувајќи го предаторот во бункерот.

Во меѓувреме, Алан Тими и Лекси стигнуваат до гостинскиот центар. Остануваат сами. Центарот за посетители се покажал како небезбедно место за деца, а во него се инфилтрирале два Велоцираптори. Сепак, децата успеваат да побегнат од нив. Алан ја запознава Ели, се враќа во центарот и таму ги наоѓа преплашените деца. Четворицата се обидуваат да се скријат од велецирапторите кои ги бркаат. Во фоајето, два велоцираптори ги опкружуваат, но во последен момент еден од нив станува плен кога ненадејно се појавува тираносаурусот. По смртта на неговиот роднина, вториот велоцираптер брза кон тираносаурусот, но и тој умира. Искористувајќи го моментот, Алан, Ели, Тим и Лекси бегаат од просторијатау. Им се придружуваат на Хамонд и Малком, сите заедно се качуваат на хеликоптер и го напуштаат островот. Џон Хамонд решава никогаш повеќе да не се врати во паркот.

„Паркот Јура: Изгубениот свет“ (1997) уреди

Дејството на овој филм се случува четири години по она што се случува во Паркот Јура на островот Нублар. Излегува дека на соседниот остров Исла Сорна имало „Објект Б“, на кој биле „одгледани младенчињата на гуштерите“. Семејството на крстарење слетува на островот, каде што космогнатајците го раниле девојчето. Џон Хамонд (Ричард Атенборо), кој ја изгубил контаролата над својата компанија поради тој инцидент, започнуваат експидиција предводена од докторот.Во исто време носат фото и видео материјали за нивниот живот со цел да го заштитат „изгубениот свет“ од новите директори на компанијата.

Во групата биле вклучени документарниот снимател Ник Ван Овен (Винс Вон), механичкиот експерт Еди Кар и палеонтологот и љубовницата на Малколм Сара Хардинг (Џулијан Мур). Ијан се согласува да оди на експедицијата бидејќи е загрижен за Сара. Во трејлерот се крие и Кели Кертис Малколм (Ванеса Ли Честер), ќерката на Ијан. Пред да може да се врати дома, пристигнуваат хелихоптери на Јинг-ген, предводени од внукот на Хамонд, Питер Ладлоу. Неговиот водич, Роланд Тембо (Пит Постлетвејт), бара да му се даде можност да добие Тираносаурус Рекс како ловечки трофеј наместо да му платат.

Добро опремениот тим „In-Gen“ фаќа парасауролофус, пахицефалосаурус и други видови за да ги одведе од островот. Роланд наоѓа гнездо тираносаурус, го врзува бебето за да го намами возрасниот Тираносаурус. Додека Дитер Старк (Питер Стормар) е главен, Ник и Сара ги отвораат сите кафези со заробените диносауруси. Роланд мора да се врати во кампот. Ник наоѓа бебе Тираносаурус Рекссо скршена нога, па тој и Сара решаваат да го однесат во лабалаторијата. Еди, Кели и Јан се качуваат со лифтот на дрвото. Ијан се спушта за да ја предупреди Сара за приближувањето на тираносаурус. Тие го ослободуваат младенчето, но тираносаурусите ја туркаат приколката од карпата.

Додека приколката виси, Еди пристигнува и го пушта јажето внатре. Автомобилот на Еди е нападнат од двајца тираносауруси. Приколката паѓа од карпите заедно со автомобилот, тираносаурусите заминуваат, самиот Еди умира, изеден од гуштери. Како резултат на настаните што се случуваат, двете конфликтни групи се принудени да се обединат пред смртната опасност. Откако тргнуваат во потрага по Дитер, кој се изгубил во шумата, Роланд и Картер наоѓаат место каде добиваат врска со центарот на долината, но сепак се враќаат назад во групата. Поради крвта на младенчето која останала на јакната на Сара, логорот е наоаднат ноќе од два тираносауруси кои ја следат групата . Од нападот на тираносаурусите, сите луѓе од групата умираат.

Роланд го заспива мажјакот со средства за смирување.Групата на Малколм трча кон центарот за комуникации. На патот, тие поминуваат низ полето на Велоцираптори кои го убиле остатокот од групата In-Gen. Преживеале 6 луѓе: Јан, Сара, Ник, Кели, како и Роланд и Ладлоу. Ник оди сам и повикува на помош од копното. Останатите доаѓаат подоцна бидејќи Јанг е повреден.на патот, тие наидуваат на велецираптори, но навреме пристигнува хеликоптери ги носи на копно. Тимот на In-Gen зема на товарен брод еден Тиронасаурусот кој е успан. Роланд го убедуваат да остане, ветувајќи му дека ќе му се даде гарантираната заработка, но тој одбива и лета со спасувачкиот хеликоптер. Кога бродот пристигнува на копното, излегува дека на бродот нема преживеани. Тираносаурусот излегува од складиштето за товар и оди во градот Сан Диего. Излегува дека Лудлоу го киднапирал и младенчето. Јан и Сара успеваат да го украдат младенчето и да го намамат тираносаурусот назад на бродот. Самиот Петар трча внатре за да го земе младенчето тироносаурус, но таму го изненадува диносаурусот, дозволувајќи му на неговото младенче да го распарчи Петар. Бродот се враќа на островот. На телевизија, Џон Хадмонд бара да го остават островот да не го посетуваат луѓе и да дозволат природата да се грижи сама за себе.

„Паркот Јура III“ (2001) уреди

Ликот на Сем Нил, палеонтологот Алан Грант, ја прифаќа понудата од наводно богатиот претприемач Пол Кирби и неговата сопруга Аманда да направат обиколка на знаменитости на озогласената Исла Сорна. Алан се согласува и заедно со неговиот помошник Били и двајца воени платеници (на чело со г-дин Јудески) најмени од Кирби, летаат на островот. Вистинската цел потрагата по исчезнатиот син на Ерик Кирби, Грант не ја знае до пристигнувањето. Речиси веднаш по слетувањето, групата е нападната од спиносаурус. Тој јаде еден платеник, а потоа го убива вториот и предизвикува пад на авионот. Така, Грант и неговата компанија остануваат без можност да го напуштат островот. Бегајќи од спиносаурусот, хероите наидуваат на тираносаурус, кој влегува во битка со спиносаурусот. Во краток дуел, спиносаурусот победува со кршење на вратот на противникот. Со тоа што добива време, тимот се спасува од прогон на диносаурусите.

Групата одлучува да отиде на брегот,надевајќи се дека таму ке најде напуштен воен брод.Сепак Аманда и Пол Кирби остануваат со надеж дека ќе го спасат својот син. Наскоро, хероите откриваат параглајдерист во џунглата со скелетизираниот труп на Бен, вујкото на Ерик, заплеткан во него, со кој летале по островот. Во близина на параглајдеристот ја наоѓаат видеокамерата на Пол. По гледањето на последната снимка, хероите сфаќаат дека Ерик не умрел кога слетал на островот и има шанси да го најдат жив.

Движејќи се понатаму по островот, хероите наоѓаат гнезда на грабливци и територија на лабалаториски комплекс каде што се одгледувале и негувале диносаурусите.Неочекувано нападната од глутница Велецираптори, групата бега од лабораториите назад во шумата каде спонтано се разделуваат, Јудески умира, а д-р Грант е заробен, опкружен со предатори. Тој е спасен од Ерик со фрлање гасни гранати на диносаурусите. Ерик го препознава д-р Грант, вели дека е негов обожавател и дека ги читал неговите книги.Излегува дека Ерик практично успеал да најде оружје на островот,а гранатите биле последното оружје. дека Ерик практично успеал да најде оружје на островот, а гранати биле последни.

Тимот повторно се обединува и бегајќи од спиносаурусот се наоѓа во посебна зграда со кулаза набљудување. Качувајки се на кулата и гледајќи наоколу, Грант забележува во близина на реката брод. Сваќајќи дека ова е нивната единствена шанса, хероите одат до бродот за да пловат по реката до брегот. Во торбичката на Били „среќна“ има две јајца кои тој ги украл.

Спуштајќи се во кањонот до реката, патниците се наоѓаат во огромен кафез за птици каде што се нападнати од птеранодони. Били (диломиран студент на д-р Грант) е нападнат од неколку летачки гуштери одеднаш. Останатите, одлучуваат дека Били повеќе не може да се спаси, продолжуваат по својот пат без него.

Рафтинг по реката на брод, групата во изметот на спиносаурус наоѓа сателитски телефон проголтан од него и повторно се среќава со спиносаурус. Грант успева да ја повика Ели, но само успева да каже „река... објект Б...“ Откако го крши чамецот, спиносаурусот сепак бил одбиен (Грант и Пол успеваат да го запалат горивото истурено на површината на вода) и тој се повлекува.

Ликовите го слушат звукот на океанот.Но на патот тие повторно се наоѓаат на мета од грабливци. Ги земаат јајцата,а Грант ги надмудрува со компјутерски уред кој може да го имитира гласот на грабнувачот. На брегот хероите ги пресретнуваат маринците, повикани од Ели, кои пристигнале да ги спасат. Војската успеала да го земе и Били, кој за чудо преживеал. Тие летаат на копното и гледаат како Птеранодоните летаат во јата со нив во потрага по нови гнезда.

„Светот Јура“ (2015) уреди

Дејството се случува 22 години по настаните во „Паркот Јура“. На островот Нублар има парк дизајниран од Џон Хамонд. Но, посетеноста на паркот веќе почнува да опаѓа а компанијата што е сопственик на паркот одлучува да отвори нова атракција за да привлече повеќе посетиетели.за да го направат тоа, научниците од компанијата создаваат нов и многу опасен вид диносаурус -Индоминус Рекс.

Во првата сцена од филмот, два мали Индоминус Рекс се прикажани како излегуваат од јајце

Двајцата браќа, Зак и Греј Мичел се збогуваат со своите родители на аеродромот и се упатуваат кон забавниот парк Светот Јура на островот на Диносауруси каде што работи нивната тетка Клер Диринг. За жал,таа е зафатена, но им дава пропусници за сите атракции, наложувајќи на нејзината асистентка Зара да се грижи за Зак и Греј. Самата Клер оди на друг дел од островот за да го посети Индоминус Рекс. Таму градежниците ја подигнуваат висината на зидот околу зградата, за да биде безбедна. По препорака на директорот на паркот Сајмон Масрани, таа оди кај Овен Грејди, со кого некогаш била романтично поврзана. Поранешен маринец, Грејди сега тренира велоцираптори а Клер го замолува да го провери куќиштето. Откако ја прочил историјата на одгледувањето на овој диносаурус, Овен вели дека поединецот е воспитан погрешно - диносаурусот да живее во целосна изолација, како резултат на тоа тој погрешно го перцепира светот околу него. Сепак, неговата забелешка е игнорирана. Кога ќе пристигнат, тие откриваат дека поединецот не е видлив на термичкиот апарат. Клер се јавува во контролниот центар за да ја следи со сензор за движење. Овен и двајца чувари влегуваат во куќиштето за да го прегледаат. Тие забележуваат траги од канџи на ѕидот и мислат дека диносаурусот можеби избегал, но верзијата веднаш се побива со повик од контролниот центар - сензорот за движење покажува дека поединецот е во куќиштето, а гребнатините на ѕидот се само измамен трик. Клер им наредува на сите да излезат од заградениот простор, но еден од чуварите нема време, а диносаурусот го јаде. Друг чувар се крие зад автомобилот, но диносаурусот ја пробива портата, го наоѓа и го јаде. Овен преживува криејќи се под автомобилот и се полил со бензин за да не го помириса диносаурусот.

Ијан Малколм во Сенатот сугерира дека наскоро ќе започне ера во која луѓето и праисториските суштества ќе бидат принудени да коегзистираат („На Земјата доаѓа нов период од Јура“).

Посткредитнатасцена покажува Птеранодони како летаат во Лас Вегас ноќе.

За време на ноќната бура на Исла Нумбар, дом на Светскиот парк Јура, кој бил уништен неколку месеци претходно ,тим платеници користат потопна машина за да излечат примерок од ДНК од мртвиот хибрид, Индоминус Рекс, чии остатоци се во лагуната мозасаурус. Како што примерокот од коската Индоминус бил испратен на површината, одеднаш се појавил мозасаурус кој го уништил апаратот. Во меѓувреме, хеликоптерот што го земал примерокот, како и платеникот кој одржува контакт со луѓето во леталото, се нападнати од тираносаурус рекс. Хеликоптерот успева да побегне, но платеничкиот сигналист, кој виси на скалата за итни случаи, е изеден од мосасаурус кој скокнал од водата. И, бидејќи платеникот немал време да ги затвори портите на лагуната, мозасаурусот плива во отворен океан.

Вик Хокинс сака да ги ослободи Велецирапторот за да можат да го најдат Индоминус Рекс. Овен се согласува, но не веднаш. Клер ги крие децата во блиндирано амбулантно возило, додека на предното седиште го следи напредокот на операцијата преку камери поставени на главите на велоцирапторите.

Тие наоѓаат поединец, но излегува дека има Велоцираптор ДНК - по краток „разговор“ таа ги поставува на луѓето („Тие имаат нова алфа “, забележува Овен). И покрај огромниот пожар и очајниот отпор,групата има нови загуби,иако еден од милениците на Овен успева да биде убиен. Преживеаните диносауруси бегаат со поединецот. Клер, гледајќи што се случува, заминува во автомобилот. Велоцирапторите ги гонат, но браќата се борат со нив и успеваат да се отцепат. Еден од Велоцирапторите, Блу, го напаѓа Бери. Се крие во дневник и вика („Блу! ”), кој престанува да напаѓа откако ќе го препознае сопственикот.

Овен, заедно со Клер, се упатува кон паркот, од каде сите се веќе евакуирани на безбедно место. Тие се упатуваат кон лабораторијата, каде што гледаат дека целата опрема е уништена. Хоскинс вели дека би сакал да ги користи диносаурусите за воени цели, но се појавува Велецираптор и го убива него. Преживеаните излегуваат на улица, каде што ги пресретнуваат велоцираптори, а потоа и Индоминус Рекс, кој повторно се обидува да го намами „јатото“ врз луѓето. Но, Овен успева повторно да се поврзе со неговите одделенија и им наредува да го нападнат него. Во текот на битката, двајца Велоцираптори се убиени, а Клер носи Т-Рекс како засилување. Во текот на дуелот, Индоминус го поразува Тираносаурусот, но преживеаниот Велокираптор успева да го одвлече вниманието на Индоминус, дозволувајќи му на Тираносаурусот да се крене на нозе и сериозно да го повреди непријателот. Тираносаурусот го турка Индоминусот кон водатат, каде што мозасаурус го фаќа за глава и го влече под водата. Преживеаниот велоцираптор гледа во Овен за неговата следна команда, но управувачот кимнува за да му даде до знаење на диносаурусот дека е слободен.

Следното утро, нивните родители летаат до Зак и Греј. Клер и Овен ги средуваат работите („Ајде да се држиме заедно“) и си заминуваат.

Во февруари 2018 година било најавено објавувањето на филмот Јура Светот 3. Филмот бил објавен на 10 јуни 2022 година. Стивен Спилберг и Колин Тревороу се вратиле како извршни продуценти. „Светот Јура 3“ го напишале Тревороу и Емили Кармајкл.[22][23][24]

„Светот Јура 2“ (2018) уреди

Филмот започнува во 2016 година а главните настани се случуваат во 2018 година.

За време на ноќната бура на Исла Нублар, дом на Светскиот парк Јура, кој бил уништен неколку месеци претходно, тим платеници користат потопна машина за да извлечат примерок од ДНК од мртвиот хибрид, Индоминус Рекс, чии остатоци се во лагуната мосасаурус. Како што примерокот од коската Индоминус била испратен на површината, одеднаш се појавува мозасаурус кој го уништува апаратот. Во меѓувреме, хелихоптерот што го земал примерокот како и платеникот кој одржува контакт со луѓето од леталото, се нападнати од тираносаурус. Хелихоптерот успева да побегне, но платеничкиот сигналист, кој виси на скалата за итни случаи, е изеден од мосасаурус кој скокнал од водата. И, бидејќи платеникот немал време да ги затвори портите на лагуната, мозасаурусот е слободен и плива во океанот.

Овен, Клер и Мејзи се наоѓаат под закана од двајца чувари. Тој се обидува да ја повика девојката кај себе, но таа одбива, После тоа, Милс вели дека Џон Хамонд и Локвуд се скарале токму затоа што овој решил да ја пресоздаде својата мртва ќерка (наводно мајката на Мејзи) во форма на клон, каков што е Мејзи. Но, индорапторот ненадејно се појавува и ги убива чуварите на Ели, давајќи им шанса на хероите да избегаат.

Ијан Малколм во Сенатот сугерира дека наскоро ќе започне ера во која луѓето и праисториските суштества ќе бидат принудени да коегзистираат („На Земјата доаѓа нов период од Јура“).

Почнува аукцијата за продажба на фауната на островот Нублар, која привлекува десетици богаташи од целиот свет.За да ја прекине аукцијата Овен лансира претходно ослободен Стигимолох во лифтот, што предизвикува хаос во салата. Овен ги ангажира чуварите. Гледајќи луѓе како бегаат од зградата, Витли влегува внатре и открива заклучен Индораптор. Бидејќи собира заби од диносаурус, Витли решава тивко да го заспие диносаурусот и да извади уште еден заб за неговата колекција. Сепак, предаторот само се преправал дека заспал, и затоа, кога Витли го отвора кафезот и се обидува да извади заб, тој го убива и излегува во дивината. Еверсал, заедно со некои богати луѓе, се засолнува во лифт. Во последен момент, вртејќи ја шифрата за затворање на вратите, Гунар верува дека сè успеало, но Индорапторот ја оневозможува таблата на лифтот со помош на опашката, што доведува до отворање на вратите и смрт на сите внатре.

Последната сцена покажува Птеранодони како летаат во Лас Вегас ноќе.

Во краткото продолжение на вториот филм од трилогијата, дејствието се одвива во парк каде одморот на едно семејство во приколка е прекинат со пристигнувањето на жанка насутоцератопи со младенче кои се нападнати од алосаурус. Откако мажјакот Насутоцератопс го штити неговото семејство, Алосаурусот го насочува своето внимание кон луѓето кои на чудесен начин успеваат да преживеат. Крајните записи покажуваат повеќе примери на интеракции човек-диносаурус во новиот свет.

На бродот, хероите го наоѓаат кафезот на Блу, а Зија го лекува. Таа вели дека на диносаурусот итно му е потребна трансфузија на крв и дека треба да се најде соодветен донор. Френклин останува да ѝ помогне на Зија, додека Овен и Клер влегуваат во кафезот со заспаниот Тироносаурус, кој се буди за време на трансфузијата на крв. Хероите за чудо успеваат да излезат од кафезот и да се вратат кај Блу, на кој безбедно му е отстранет куршумот. Но, времето на слетување веќе се приближува, а платениците по грешка му го привлекуваат окото на Френклин. Зија останува со Блу, додека Клер и Овен седат зад воланот на камионот, принудени да се возат со платениците. На патот, тие сфаќаат дека автомобилите се движат во имотот Локвуд. Таа треба да избега од автомобилот и да повика полиција, но тие се откриени од Витли, кој ги носи во Милс во лабораторијата. Тој и објаснува на Клер дека привлечноста на Индоминус била само покритие за обид да се создаде живо оружје и ги заклучува хероите во еден од кафезите во кои се наоѓаат сите донесени диносауруси. Овен открива стигимолок во блискиот кафез, кој се буди од лековите за смирување. Сфаќајќи дека диносаурусот реагира агресивно на свирежите, Овен го принудува да го уништи ѕидот помеѓу ќелиите, а потоа и влезната решетка. Ослободени хероите се среќаваат со исплашената Мејзи, која тагува поради смртта на нејзиниот дедо.

Почнува аукција за продажба на фауната на островот Нублар, која привлекува десетици богаташи од целиот свет. За да ја прекине аукцијата, Овен лансира претходно ослободен Стигимолох во лифтот, што предизвикува хаос во салата. Овен ги ангажира чуварите. Гледајќи луѓе како бегаат од зградата, Витли влегува внатре и открива заклучен Индораптор. Бидејќи собира заби од диносаурус, Витли решава тајно да го заспие диносаурусот и да извади уште еден заб за неговата колекција. Сепак, предаторот само се преправал дека заспал, и затоа, кога Витли го отвора кафезот и се обидува да му извади заб, тој го убива него и излегува во дивината. Еверсал, заедно со некои богати луѓе, се засолнува во лифт. Во последен момент, вртејќи ја шифрата за затворање на вратите, Гунар верува дека сè успеало, но Индорапторот ја оневозможува таблата на лифтот со помош на опашката, што доведува до отворање на вратите и смрт на сите внатре.

Овен, Клер и Мејзи се наоѓаат под закана од двајца чувари и Ели. Тој се обидува да ја повика девојката кај себе, но таа одбива. После тоа, Милс вели дека Џон Хамонд и Локвуд се скарале токму затоа што овој решил да ја пресоздаде својата мртва ќерка (наводно мајката на Мејзи) во форма на клон, каков што е Мејзи. Но, индорапторот ненадејно се појавува и ги убива чуварите на Ели, давајќи им шанса на хероите да избегаат.

Аминираната серија „Бегство од Паркот Јура“ од „Универзал Картун Студиос“, фокусирана на возрасна публика, ја продолжува приказната на првиот филм - сите главни ликови мораат да се вратат на островот.Требало да се комбинира традиционална повеќеслојна и компјутерска анимација. Но, Стивен Спилберг сметал дека во тоа време имало премногу спин-офови и стоки што го носат логото на Јура. Во август 2015 година, Вилијам Стаут, кој работел на дизајнот на шоуто, објавил концепт уметност за откажаната серија.

Во февруари 2018 година било најавено објавувањето на филмот „Јура Светот 3“. Филмот бил објавен на 10 јуни 2022 година. Стивен Спилберг и Колин Тревороу се вратиле како извршни продуценти. Светот Јура 3 го напишале Тревороу и Емили Кармајкл.[22][25][26]

Во тоа време Ели е на пат да замине со примерок од коска од Индиминус Рекс, но забележува дека портата се отвора и диносаурусите трчаат од таму. Се крие под автомобилот, но ги испушта примероците. Додека диносаурусите трчаат покрај нив, Милс ползи надвор и оди да го земе примерокот. Зад него, се чини дека Карнотаурус ќе го нападне, но одеднаш тираносаурусот излегува од густежот, следејќи ја Ели, плашејќи го карнотаурусот и уништувајќи го примерокот на ДНК на Индоминус Рекс. Хероите ја напуштаат палатата и се среќаваат со Блу. Овен повторно зборува со неа, по што таа бега од него.

Во краткото продолжение на вториот филм од втората трилогија, дејствието се одвива во парк каде одморот на едно семејство во приколка е прекинат со пристигнувањето на женкатанасутоцератопи со младенчето, кои се нападнати од алосаурус. Откако мажјакот Насутоцератопс го штити неговото семејство, Алосаурусот го насочува своето внимание кон луѓето кои на чудесен начин успеваат да преживеат. Крајните снимки покажуваат повеќе примери на интеракции човек-диносаурус во новиот свет.

Во февруари 2018 година, било најавено објавувањето на филмот „Јура Светот 3“бил објавен на 10 јуни 2022 година. Стивен Спилберг и Колин Тревороу се вратиле како извршни продуценти. „Светот Јура 3“ го напишале Тревороу и Емили Кармајкл.[22][27][28]

Светот Јура: Доминација (2022) уреди

Во февруари 2018 година било најавено објавувањето на филмот „Јура Светот 3“. Филмот бил објавен на 10 јуни 2022 година. Стивен Спилберг и Колин Тревороу се вратиле како извршни продуценти. „Светот Јура 3“ го напишале Тревороу и Емили Кармајкл.[22][29][30]

Кратки филмови уреди

„Битката кај Биг Рок“ (2019) уреди

Во краткото продолжение на вториот филм од втората трилогија, всушност се случува во парк каде одморот на едно семејство во трејлер е прекинат со доаѓањето на женка насутоцератопс со нејзините млади, кои се нападнати од алосаурус. Бидејќи машкиот насутоцератопс го штити неговото семејство, Алосаурусот го задржува своето внимание на луѓето кои на чудесен начин успеваат да преживеат. Крајните снимки покажуваат повеќе примери за тоа како луѓето и диносаурусите комуницирале во новиот свет.

Анимирана серија уреди

Откажани проекти уреди

Анимираната серија „Бегство од паркот Јура“ на „Universal Cartoon Studios“, фокусирана на возрасна публика, го продолжува првиот филм - сите главни ликови мораат да се вратат на островот. Требало да комбинираат традиционална повеќеслојна и компјутерска анимација. Но, Стивен Спилберг сметаше дека во тоа време има премногу спин-оф и стока кои го носат логото на Јура. Во август 2015 година, Вилијам Стаут, кој работел на дизајнот на шоуто, објавува концепт уметност за откажаната серија.

Вториот нереализиран проект е анимираната серија „Изгубениот свет Паркот Јура“ на анимацијата на Dream Works Animation базирана на продолжението од 1997 година. Серијата била нарачана од самиот Стивен Спилберг, а развиена од Dream Works Animation под водство на Стив Лајонс - во проектот требало да се појават мутанти диносауруси.

ЛЕГО. Светот Јура: Легендата за островот Нублар уреди

Светот Јура: Камп со креда уреди

Филмска екипа уреди

Улога Филм
Паркот Јура Паркот Јура: Изгубениот свет Паркот Јура III Светот Јура Светот Јура 2 Светот Јура 3
Продуцент Стивен Спилберг Џо Џонстон Колин Тревороу Хуан Антонио Бајона Колин Тревороу
Продуцент Кетлин Кенеди ,Џералд Молен
Колин ВилсонЏералд Молен
Лери Џ. Франко,Кетлин Кенеди
Френк Маршал ,Патрик Кроули
Френк Маршал ,Патрик КроулиБелен Атиенца
Френк Маршал ,Патрик Кроули
Сценарист Мајкл КрајтонДејвид Коеп
Дејвид Коеп Питер Бухман,Александар Пејн ,Џим Тејлор
Дерек КонолиКолин Тревороу ,Рик Јафа, Аманда Сребрена
Дерек КонолиКолин Тревороу
Емили Кармајкл,Колин Тревороу
Композитор Џон Вилијамс Дон Дејвис Мајкл Џакино
Оператор Дин Кенди Јануш Камински Шели Џонсон Џон Шварцман Оскар Фаура Џон Шварцман

Прием уреди

Заработка и буџет уреди

Филм Готовински надоместоци, вклучувајќи: Буџет година Извори
САД Други земји Вкупно
Паркот Јура
402 828 120 долари 626.700.000 долари 1.029.528.120 долари 63.000.000 долари 1993 година [31]
Паркот Јура: Изгубениот свет
229.086.679 долари 389.552.320 долари 618.638.999 долари 73.000.000 долари 1997 година [32]
Паркот Јура III
181.171.875 долари 187.608.934 долари 368.780.809 долари 93.000.000 долари 2001 година [33]
Светот Јура
652 270 625 долари 1.019.442.583 долари 1.671.713.208 долари 150.000.000 долари 2015 година [34]
Светот Јура 2 417.719.760 долари 890.748.184 долари 1.308.467.944 долари 170.000.000 долари 2018 година [35]
<i id="mwAcc">Светот Јура 3</i> 361 395 455 долари 543.071.000 долари 904 466 455 долари 185.000.000 долари 2022 година [36]
Вкупно: 2.244.472.514 долари 3.657.123.021 долари 5.901.595.535 долари 734.000.000 долари

Критика уреди

Филм Rotten Tomatoes Metacritic CinemaScore
Паркот Јура 91% (124 критики) [37] 68 (20 критики) [38] А [39]
Паркот Јура: Изгубениот свет 54% (71 осврти) [40] 59 (18 критики) [41] Б+ [39]
Паркот Јура III 49% (181 осврти) [42] 42 (30 критики) [43] B− [39]
Светот Јура 72% (337 критики) [44] 59 (49 критики) [45] А [39]
Светот Јура 2 48% (406 критики) [46] 51 (59 критики) [47] A- [39]
Светот Јура 3 30% (380 критики) [48] 38 (59 критики) [49] A- [39]

Филмски награди и награди уреди

Награди на Паркот Јура (1993) уреди

Категорија Номинирани Исход
Оскар ( 1994 )
Најдобри визуелни ефекти
Парк од периодот Јура
Најдобар звук
Парк од периодот Јура
Најдобро уредување на звучни ефекти
Парк од периодот Јура
БАФТА ( 1994 )
Најдобри специјални ефекти
Парк од периодот Јура
Најдобар звук
„Сатурн“ ( 1994 )
Најдобар научно-фантастичен филм
Парк од периодот Јура
Најдобар режисер
Стивен Спилберг |
Парк од периодот Јура
Најдоброто сценарио
Мајкл Крајтон и Дејвид Коеп |
Парк од периодот Јура
Најдобри специјални ефекти
Парк од периодот Јура
Најдобра актерка
Номинирана
Најдобра споредна машка улога
Номиниран
Најдобар млад актер или актерка
Номинирана
Најдобрата музика
Џон Вилијамс Номиниран
Најдобри костими
Номинирана
Награда Брам Стокер (1994)
Други медиуми (за сценарио)
Мајкл Крајтон и Дејвид Коеп |Номинирани
„ Млад актер “ (1994)
Најдобра млада актерка во драмски филм
Парк од периодот Јура
Најдобра споредна млада машка улога во драмски филм
Парк од периодот Јура
Најдобар семеен филм - акција или авантура
Универзални слики |
Парк од периодот Јура
MTV филмски награди (1994)
Најдобар филм
Номинирана
Најзабавна епизода
Номинирана
Најдобар филмски негативец
Т-Рекс Номиниран
Греми ( 1994 )
Најдобра инструментална композиција, напишано за филм или телевизија
Џон Вилијамс Номиниран

Паркот Јура III награди (2001) уреди

 • Награди Сатурн “ - номинација.
 • Сателитски награди “ - номинација.
 • Златни награди за трејлер “ - номинација.
 • Награди Златна ролна “ - номинација.
 • Сиера награди “ - награда.
 • " BMI Film Awards " - награда.
 • Награди Златна Малина “ - номинација.
 • Stinkers Bad Movie Awards “ - номинација.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Колину Треворроу пришлось уговаривать Стивена Спилберга переименовать франшизу «Парк юрского периода» в «Мир юрского периода»“. Yahoo! (англиски). 2020-07-25. Архивирано од изворникот на 2021-11-21. Посетено на 2022-01-11. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 2. „Переиздание Парка юрского периода“. The Hollywood Reporter (англиски). Universal. Архивирано од изворникот на 2012-05-01. Посетено на 2022-01-11.
 3. Gater, Will (2021-08). „Comet's dust trail could rain down on Venus in December“. New Scientist. 251 (3346): 14. doi:10.1016/s0262-4079(21)01358-0. ISSN 0262-4079. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 4. Fryer, T. (2018-06-01). „Big screen - Jurassic World: Fallen Kingdom. They're big, they're bad, and they're back“. Engineering & Technology. 13 (5): 60–61. doi:10.1049/et.2018.0521. ISSN 1750-9637.
 5. 5,0 5,1 „Recombinant Reality in Jurassic Park“. Cinema of Simulation: 151–163. 2015. doi:10.5040/9781501304668.0015.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Bullock, Paul (2020-10-31). Dinosaurs Eat Man. Liverpool University Press. стр. 63–82.
 7. Pol, P; Rauhut, W (2014). „A Middle Jurassic abelisaurid from Patagonia and the early diversification of theropod dinosaurs (project)“. MorphoBank datasets. Посетено на 2022-11-28.
 8. Naveau, Mathilde (2021-06-30). „Jurassic World: Fallen Kingdom: Linking Transhumanism and Posthumanist Anti-Speciesism in a Science Fiction Blockbuster“. Academia Letters. doi:10.20935/al1383. ISSN 2771-9359.
 9. An A–Z of feathered dinosaurs. Columbia University Press. 2014-12-31. стр. 177–190.
 10. „Diplomates Passing the 2008 Ob-Gyn Oral Examination from November 2008 to January 2009“. Obstetrics & Gynecology. 114 (1): 189. 2009-07. doi:10.1097/01.aog.0000357289.40233.52. ISSN 0029-7844. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 11. „Diplomates Passing the 2008 Ob-Gyn Oral Examination from November 2008 to January 2009“. Obstetrics & Gynecology. 114 (1): 189. 2009-07. doi:10.1097/01.aog.0000357289.40233.52. ISSN 0029-7844. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 12. The DVD production process. Routledge. 2012-10-12. стр. 85–96. ISBN 978-0-08-050480-3.
 13. Kelsall, Tim (2007-06). „The presidential and parliamentary elections in Tanzania, October and December 2005“. Electoral Studies. 26 (2): 525–529. doi:10.1016/j.electstud.2006.06.006. ISSN 0261-3794. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 14. Soni, Kanishk; Yadav, Palak; Rahul (2022-05-25). „Comparative Analysis of Rotten Tomatoes Movie Reviews using Sentiment Analysis“. 2022 6th International Conference on Intelligent Computing and Control Systems (ICICCS). IEEE. doi:10.1109/iciccs53718.2022.9788287.
 15. Vinyard, Marc. „Box Office Mojo“. CC Advisor. Посетено на 2022-11-28.
 16. „World Rabies Day--September 8, 2007“. PsycEXTRA Dataset. 2007. Посетено на 2022-11-28.
 17. „World Rabies Day--September 8, 2007“. PsycEXTRA Dataset. 2007. Посетено на 2022-11-28.
 18. Park., Spielberg, Steven, 1946- Goldblum, Jeff, 1952- Moore, Julianne. Postlethwaite, Pete. Crichton, Michael, 1942-2008. Jurassic (2005), The lost world Jurassic Park, Universal Pictures, OCLC 1302372426, Посетено на 2022-11-28
 19. Realism in the photographic and digital image (Jurassic Park and The Lost World). Bloomsbury Academic.
 20. „Figure 1: Minimum-Spanning-Tree of 462 hemagglutinin gene sequences of "Old-World"-orthopoxviruses retrieved from NCBI (March 2018)“. dx.doi.org. Посетено на 2022-11-28.
 21. „Figure 5: Seasonal and monthly hydroid cover (%) on pelagic Sargassum species and morphotypes collected from Puerto Morelos, Quintana Roo, Mexico, from April 2018 to March 2019“. dx.doi.org. Посетено на 2022-11-28.
 22. 22,0 22,1 22,2 22,3 „Universal launches plans for third 'Jurassic World' film“. ABC. Associated Press. February 21, 2018. Архивирано од изворникот на 2018-02-22. Посетено на February 21, 2018.
 23. Kroll, Justin (February 21, 2018). 'Jurassic World 3' to Hit Theaters in June 2021“. Variety. Архивирано од изворникот на 2018-02-22. Посетено на February 21, 2018.
 24. Romano, Nick (February 21, 2018). „Jurassic World 3 rampaging toward 2021 release date“. Архивирано од изворникот на 2018-02-21. Посетено на February 21, 2018.
 25. Kroll, Justin (February 21, 2018). 'Jurassic World 3' to Hit Theaters in June 2021“. Variety. Архивирано од изворникот на 2018-02-22. Посетено на February 21, 2018.
 26. Romano, Nick (February 21, 2018). „Jurassic World 3 rampaging toward 2021 release date“. Архивирано од изворникот на 2018-02-21. Посетено на February 21, 2018.
 27. Kroll, Justin (February 21, 2018). 'Jurassic World 3' to Hit Theaters in June 2021“. Variety. Архивирано од изворникот на 2018-02-22. Посетено на February 21, 2018.
 28. Romano, Nick (February 21, 2018). „Jurassic World 3 rampaging toward 2021 release date“. Архивирано од изворникот на 2018-02-21. Посетено на February 21, 2018.
 29. Kroll, Justin (February 21, 2018). 'Jurassic World 3' to Hit Theaters in June 2021“. Variety. Архивирано од изворникот на 2018-02-22. Посетено на February 21, 2018.
 30. Romano, Nick (February 21, 2018). „Jurassic World 3 rampaging toward 2021 release date“. Архивирано од изворникот на 2018-02-21. Посетено на February 21, 2018.
 31. „Jurassic Park (1993)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 2013-01-01. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 32. „The Lost World: Jurassic Park (1997)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 2011-05-14. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 33. „Jurassic Park III (2001)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 2012-09-01. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 34. „Jurassic World“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 2015-06-22. Посетено на November 19, 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 35. „Jurassic World Fallen Kingdom“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 2018-06-07. Посетено на June 18, 2018. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 36. „Jurassic World Dominion“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот на 2022-07-17. Посетено на 2022-07-21. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 37. „Jurassic Park“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на 2013-07-27. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 38. „Jurassic Park“. Metacritic. CBS. Архивирано од изворникот на 2013-09-06. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 39. 39,0 39,1 39,2 39,3 39,4 39,5 „Cinemascore“. Cinemascore.com. Архивирано од изворникот на 2015-01-19. Посетено на February 21, 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 40. „The Lost World: Jurassic Park“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на 2013-07-19. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 41. „The Lost World: Jurassic Park“. Metacritic. CBS. Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 42. „Jurassic Park III“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на 2013-06-16. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 43. „Jurassic Park III“. Metacritic. CBS. Архивирано од изворникот на 2013-04-01. Посетено на August 31, 2012. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 44. „Jurassic World“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на 2015-11-28. Посетено на June 12, 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 45. „Jurassic World“. Metacritic. CBS. Архивирано од изворникот на 2015-06-15. Посетено на June 12, 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 46. „Jurassic World: Fallen Kingdom“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на 2018-06-09. Посетено на June 9, 2018. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 47. „Jurassic World: Fallen Kingdom“. Metacritic. CBS. Архивирано од изворникот на 2018-06-26. Посетено на June 9, 2018. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 48. „Jurassic World Dominion“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2022-06-16. Посетено на 2022-07-21. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
 49. „Jurassic World Dominion“. www.metacritic.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-10-13. Посетено на 2022-07-21. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)