Прованса-Алпи-Азурен Брег

регион во Франција

Прованса-Алпи-Азурен Брег (француски: Provence-Alpes-Côte d'Azur; провансалски: Provença-Aups-Còsta d'Azur / Prouvènço-Aup-Costo d'Azur) е регион во Франција.

Прованса-Алпи-Азурен Брег
Provence-Alpes-Côte d'Azur
Знаме на Прованса-Алпи-Азурен БрегЛого на Прованса-Алпи-Азурен Брег
Амблем
Земја Франција
ПрефектураМарсеј
Департмани
Управа
 • ПретседателМишел Возел (СП)
Површина
 • Вкупна31.400 км2 (12,100 ми2)
Население (2010-01-01)
 • Вкупно4.998.000
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
NUTSFR8
Мреж. местоregionpaca.fr

Образуван е од следниве поранешни покраини:

Во регионот има 6 департмани. На исток се протега границата со Италија , на југ е Средоземното Море и кнежевството Монако, на север е департманот Рона-Алпи, а на запад Лангдок-Русијон со реката Рона долж самата граница. Департманите се следниве:

Во економски поглед, реионот е трет по важност во земјата, веднаш по Ил де Франс и Рона-Алпи. БДП во регионот во 2006 г. изнесувал 130.178 милиони евра (27.095 евра по глава на жител).

Поголеми градови уреди

Најголеми градови во регионот се Марсеј, Ница, Тулон и Екс ан Прованс, сите со население над 100.256 жители (попис 1999). Најбогат град е Ница.

Надворешни врски уреди


44°00′N 6°00′E / 44.000° СГШ; 6.000° ИГД / 44.000; 6.000