Кантал

департман во Франција

Кантал ( French pronunciation: ​[kɑ̃tal] ) е департман во Оверњ-Рона-Алпи регионот на Франција, а главен град на префектуриата е Оријак. Кантал е меѓу најретко населените и географски изолирани департмани во Франција каде што депарманскиот главен град е најдалеку отстранет од главниот автопат. Во 2016 година департманот броел население од 145.969, што го прави 97-то место со најголемо население во земјата.

Кантал
Департман во Франција
Од горе надолу, лево надесно: Château de Réghaud и околниот пејзаж, Truyère реката, Rhue и реката Cheylade
Знаме на КанталГрб на Кантал
Местоположба на Лантал во Франција
Местоположба на Лантал во Франција
CountryФранција
РегионОверњ-Рона-Алпи
ПрефектураОријак
ПотпрефектураMauriac
Сент-Флоур
Управа
 • President of the Departmental CouncilБруно Фауре (LR)
Површина1
 • Вкупна5.726 км2 (2,211 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно145.969
 • Ранг97ми
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департмански број15
Потпрефектура3
Кантон15
Општина246
^1 French Land Register data, which exclude estuaries, and lakes, ponds, and glaciers larger than 1 км2

Потекло на поимот уреди