Ен (департман)

департман во Франција

Ен (/æ̃/,[1] француски: [ɛ̃]  ( слушнете); франкопровансалски: En) е департман во источна Франција. Припаѓа на регионот Рона-Алпи, а главен град на департманот (префектурата) е Бур ан Брес. Департманот Ен е означен со редниот број 01. Неговата површина изнесува 5.762 км2. Според податоците од 2010 годинна во департманот Ен живееле 614.331 жител, а густината на населението изнесувала 107 жители по км2.

Ен
Департмани во Франција
Од горе надолу, лево надесно: Fort l'Écluse, Pérouges' улица, Lac Genin и театарот на Bourg-en-Bresse
BresseBresseГрб на Ен
Местоположба на Ен во Франција
Местоположба на Ен во Франција
ЗемјаФранција
РегионAuvergne-Rhône-Alpes
ПрефектуриBourg-en-Bresse
Површина1
 • Вкупна5.762 км2 (2,225 ми2)
Надм. вис.&10000000000000433000000433 м
Најг. вис.&100000000000017200000001.720 м
Најм. вис.&10000000000000170000000170 м
Население (2016)
 • Вкупно638.425
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Овој департман е административно поделен на:

  • 4 окрузи
  • 43 кантони и
  • 419 општини.

Демографија

уреди


Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди