Изер

департман во Франција

Изер (на франкопровансалски изговор: Изера; на окситански: Изера) е департман во регионот Оверњ-Рона-Алпи во источниот дел на Франција, именуван по реката Изер.

Изер
Isera (арпитански)
Isèra (окситански)
Департман
Зградата на Префектурата на департманот Изер, во Гренобл
Зградата на Префектурата на департманот Изер, во Гренобл
Знаме на ИзерГрб на Изер
Местоположба на Изер во Франција
Местоположба на Изер во Франција
ДржаваФранција
РегионОверњ-Рона-Алпи
ПрефектураГренобл
ПодпрефектуриЛа Тур-ду-Пин
Виен
Управа
 • Претседател на Департманскиот советЖан-Пјер Барбие
Површина1
 • Вкупна7.431 км2 (2,869 ми2)
Надм. вис.&10000000000000846000000846 м
Најг. вис.&100000000000040880000004.088 м
Најм. вис.&10000000000000134000000134 м
Население (2016)
 • Вкупно1.252.912
 • Ранг16.
 • Густина170/км2 (440/ми2)
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департман38
Окрузи3
Кантони29
Општини512
^1 Податоци од Францускиот земјиштен регистар, кој не вклучува естуари, и езера, почуришни езера, и ледници поголеми од 1 км2

Историја

уреди

Изер е едно од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Создаден е од главниот дел на поранешната провинција Дофин.[1] Неговата област е намалена двапати, во 1852 година и повторно во 1967 година, во двата наврати изгубила територија на сметка на Рона.

Во 1852 година како одговор на брзиот урбан развој околу работ на Лион, (досега Исер) општините Брон, Волкс-е-Велин, Венисие и Вилебан биле префрлени во Рона.[2] Во 1967 прецртувањето на границите на локалната самоуправа довело до создавање на Урбана заедница на Лион (неодамна позната едноставно како Голем Лион/Гранд Лион). Во тоа време меѓуопштинските групирања од ваков карактер не смееле да ги омекнуваат департманските граници и, според тоа, уште 23 изерски општини (заедно со 6 општини од Ен) се нашле пренесени во Рона. Зафатените изерски општини бил Шапона, Шасие, Комура, Корба, Десине-Шарпие, Фејзин, Жена, Жонаж, Жон, Марене, Мејзие, Мион, Пусињан, Сен-Боне-де-Мур, Сен-Лорен-де-Муре, Сен-Пјер-де-Шандие, Сен-Приес, Сен-Симфорие-д'Озон, Серези-ду-Рон, Симандре, Солаиз, Терна и Тусие.

Неодамна, на 1 април 1971 година, општината Колумбие-Соњие бил загубен од Рона. Плакати се појавиле во трите мали села на општината во времето прогласувајќи „Dauphinois toujours“ (Секогаш Дофинци).

Изер исто така било името на францускиот брод што испорачал 214 кутии со кои се наоѓала Статуата на слободата.

Географија

уреди

Изер е дел од сегашниот регион Оверњ-Рона-Алпи и е опкружен со департманите Рона, Ен, Савоја, Горни Алпи, Дром, Ардеш и Лоара.

Изер вклучува дел од француските Алпи. Највисока точка во департманот е Суб-Пик „Пик Лори“ на 4.088 метри, подружница на Бар де Екрин на 4102 метри во соседниот департман Горни Алпи. Самитот на Ла Меиж на 3.988 метри е исто така добро познат. Платото Веркор естетски доминира во западната област на департманот.

Демографија

уреди

Жителите на департманот се нарекуваат Изерци (Isérois; Изероа).

Развој на населението од 1801 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±% год.
1801435,888—    
1806471,66+1.59%
1831550,258+0.62%
1841588,66+0.68%
1851603,497+0.25%
1861577,748−0.44%
1872575,784−0.03%
1881580,271+0.09%
1891572,145−0.14%
1901568,693−0.06%
1911555,911−0.23%
1921525,522−0.56%
1931584,017+1.06%
1936572,742−0.39%
1946574,019+0.02%
1954626,116+1.09%
1962729,789+1.93%
1968768,49+0.86%
1975860,339+1.63%
1982936,771+1.22%
19901,016,228—    
19991,094,006—    
20061,169,491—    
20111,215,212—    
20161,252,912—    
извор:[3]

Наводи

уреди
  1. Frederick Converse Beach; George Edwin Rines (1912). The Americana: a universal reference library, comprising the arts and sciences, literature, history, biography, geography, commerce, etc., of the world. Scientific American compiling department. стр. 741.
  2. Revue du Lyonnais (француски). L. Boitel. 1865. стр. 197.
  3. Site sur la Population et les Limites Administratives de la France