Окситански (познат и како „лангдок“ lenga d'òc или langue d'oc, на окситански: occitan [utsiˈta], lenga d'òc [ˈleŋgɔˈðɔ(k)]; или la lenga nòstra [laˈleŋgɔˈnɔstrɔ] т.e. „нашински“) е романски јазик што се зборува во Окситанија, јужна Франција, Окситанските Долини во Италија, Монако и Аранската Долина во Шпанија. Застапен ее и како јазична енклава во Гвардија Пиемонтезе (Калабрија, Италија).

Окситански
occitan, lenga d'òc
Застапен во Франција
 Шпанија
 Италија
 Монако
Говорници1 939 000  
Јазично семејство
Статус
Службен воОфицијално признати во Каталонија и Шпанија како Окситански
Регулативен органCongrès Permanent de la Lenga Occitana[1]
Јазични кодови
ISO 639-1oc
ISO 639-2oci
ISO 639-3oci
Области каде што се зборуваше окситанскиот

Дијалекти

уреди

Јазикот ги има следниве наречја: вивароалпски, гасконски, лангдочки, лимузенски, оверњански и провансалски.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди