М’гленце — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

М’гленце
М’гленце is located in Македонија
М’гленце
Местоположба на М’гленце во Македонија
Координати 42°20′17″N 21°56′52″E / 42.33806° N; 21.94778° E / 42.33806; 21.94778Координати: 42°20′17″N 21°56′52″E / 42.33806° N; 21.94778° E / 42.33806; 21.94778
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 84[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Надм. вис. 635 м
М’гленце на општинската карта
М’гленце во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на М’гленце во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото М’гленце имало 84 жители, од кои 33 Македонци и 51 Србин.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 400 400 206 366 329 303 206 137 118 84
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 "Попис на Македонија" (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 20 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. "Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна". Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди