Лазарос Пападопулос

Лазарос Пападопулос (роден на 1 јуни 1980 година) . во Краснодар ) е поранешен грчки кошаркар. Играл на центарската позиција и бил долгогодишен репрезентативец на Грција. Со два клуба имал освоено две Евролига .

Л.Пападопулос

КариераУреди

Тој започнал да игра кошарка во Ираклис, од 1996 до 2001 година. После тоа, тој потпишал за Панатинаикос, за кој играл две години. Со Панатинаикос ја освоил Евролигата и следната сезона ќе ја освои и двојната круна во Грција. Тој, исто така, поминал добар дел од својата кариера во Москва играјќи за Динамо, со кој го освои Еврокупот во 2006 година. Вреди да се спомене е едногодишно играње за Реал Мадрид . Тој исто така имал голем успех со Олимпијакос [1] со кого во 2012 година доаѓа до друга титула во Евролигата. Тој ја завршил играчката кариера во 2014 година. во Шпанија.

РепрезентацијаУреди

Со грчката јуниорска екипа, тој го освоил бронзениот медал на Европските првенства во 1998 година.

Тој бил и висок играч на репрезентацијата долги години. Најголем успех на Грција со репрезентацијата беше златото на Европските првенства во 2005 година. во Белград, како и сребро на СП следната година во Јапонија .

УспхУреди

КлубУреди

 • Панатинаикос :
  • Евролига (1): 2002,
  • Грчка лига (1): 2003 година.
  • Куп на Грција (1): 2003 година.
 • Динамо :
  • Куп на УЛЕБ (1): 2006 година.
 • Олимпијакос :
  • Евролига (1): 2012 година
  • Куп на Грција (1): 2012 година

ПретставникУреди

ОстатокотУреди

Лазарос е роден во Советскиот Сојуз, во Краснодар . Татко му е грк, а мајка му е од Русија, па затоа имал руско државјанство. Во 1990 година се преселиле во Солун . 2002 г се оженил и имал две ќерки.

НаводиУреди

 1. „Пападопулос у Олимпијакосу“. naslovi.net. 23 август 2011. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 24 септември 2015.

Надворешни врскиУреди