Летна универзијада - 1987

XIV Летна универзијада
Град домаќин Загреб, СФР Југославија (денес Хрватска)
Број на држави 122
Број на спортисти 6.423
Број на спортови 12
Број на натпревари
Отворање {{{Отворање}}}
Затворање 19 јули
Стадион Стадион Максимир

XIV Летна универзијадауниверзијада одржана од 8 до 19 јули 1987 во Загреб, СФР Југославија (денес Хрватска). На овој настан настапиле 6.423 спортисти од 122 земји, кои се натпреварувале во 12 спортови.[1]

Освојувачи на медалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 27 20 24 71
2   СССР 23 33 19 75
3   Романија 21 13 9 43
4   Италија 12 8 10 30
5   НР Кина 11 8 10 29
6   Југославија (домаќин) 7 7 5 19
7   Источна Германија 5 3 5 13
8   Унгарија 4 3 5 12
9   Обединето Кралство 4 1 4 9
10   Холандија 3 10 8 21
11   Западна Германија 3 5 5 13
12   Бугарија 3 4 1 8
13   Јапонија 3 3 6 12
14   Полска 3 1 2 6
15   Куба 1 3 2 6
16   Чехословачка 1 2 2 5
17   Грција 1 2 1 4
18   Белгија 1 1 1 3
19   Австралија 1 1 0 2
19   Нов Зеланд 1 1 0 2
21   Шпанија 1 0 1 2
22   Мароко 1 0 0 1
22   Норвешка 1 0 0 1
22   Португалија 1 0 0 1
25   Нигерија 0 3 3 6
26   Канада 0 2 5 7
27   Франција 0 1 3 4
28   Јужна Кореја 0 1 1 2
29   Бразил 0 1 0 1
29   Швајцарија 0 1 0 1
29   Сенегал 0 1 0 1
32   ДНР Кореја 0 0 2 2
33   Јамајка 0 0 1 1
33   Мексико 0 0 1 1
33   Порторико 0 0 1 1
Вкупно 139 139 137 415

НаводиУреди

  1. Olympic Review, 1987 Архивирано на 26 мај 2011 г., LA84 Foundation (англиски)

  Оваа статија поврзана со Универзијади е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.