Леонардо да Силва Соуза

Леонардо да Силва Соуза ( Андира, 18 март 1992 година ), познат како Леонардо — бразилски фудбалер, кој играл за Шабаб Ал Ахли од Обединетите Арапски Емирати . Играл во позиција на лево крило или офанзивен играч за врска.

КариераУреди

Леонардо ја започнал својата сениорска кариера во Енозис, Кипар. На септември 15, 2012 година, Леонардо постигнал гол против Анортозис на своето деби во сениорска конкуренција. Одиграл една полусезона за Енозис и постигнал 5 гола на 11 натпревари во Првата лига на Кипар .

Во јануари следната година, Леонардо потпишал тригодишен договор со украинскиот Металург Донецк .[1] Одиграл една полусезона за Металург, постигнал 1 гол и забележа 1 асистенција на 9 натпревари.[2]

ГабалаУреди

На 13 јули 2013 година, Леонардо се вселил во Габала .[3] На своето деби за Габала, Леонардо запишал две асистенции во победата на Габала над Баку од 1: 2.[4] Во следната рунда, Леонардо го постигнал својот прв гол за Габала од белата точка во победата од 3: 2 над Интер Баку .[5] Тој одиграл една сезона за Габала и постигнал неколку многу привлечни голови.

АнжиУреди

На август 10, 2014 година Леонардо потпишал двегодишен договор со Анжи .[6] На 13 септември, Леонардо дебитирал за Анжи во Втората лига на Русија . Леонардо го постигнал својот прв гол во дресот на Анжи на 18 март на 23-от роденден против Јенисеи во победата на Анжи од 5-1.[7] Во својата прва сезона во рускиот клуб, Леонардо постигнал 7 гола и запиша 5 асистенции на 22 одиграни натпревари во сите натпреварувања.[2] На 19 јули 2015 година Леонардо дебитира во руската Премиер лига против Крилја Советов .[8] Тој го постигнал својот прв гол во Премиер лигата од пенал во нерешениот резултат 1-1 против Урал .[9] 25 февруари 2016 година Анжи го раскинал договорот со Леонардо затоа што не му се придружил на тимот на подготовките во Шпанија.[10]

ПартизанУреди

Леонардо починал на 8 јули 2016 година потпишал тригодишен договор со белградски Партизан и позајми дрес со бројот 42.[11][12] Леонардо дебитирал за Партизан во Српската Супер лига на гостувањето против Бачка . Тој го одиграл второто полувреме и беше еден од најзабележаните на теренот.[13] На 20 август, Леонардо го постигнал својот прв гол во дресот на Партизан против Спартак, во поразот од Партизан со 2-1.[14] Една недела подоцна, Леонардо постигнал прекрасен удар од слободен удар и асистираше за победа од 4: 0 над Рад .[15] На 17 септември 2016 година, Леонардо постигнал гол во 89-та минута од 152-то вечно дерби против Црвена Звезда, за триумф на Партизан со 1-0 на стадионот Хумска .[16][17] Во 154. Вечно дерби, одржано на 18 април 2017 година на стадионот „Рајко Митиќ“, Леонардо со два постигнати гола, заедно со Леандре Тавамбу, бил најзаслужен за триумфот на Партизан од 3: 1 над домашната Црвена звезда.[18]

Леонардо постигнал вкупно 26 голови за Партизан, 24 во Супер лигата на Јелен, еден во Купот и еден во квалификациите за Лигата на шампионите .

ТрофеиУреди

Користена литератураУреди

 1. „Леонардо да Силва переходит в донецкий Металлург“. Sports.ru. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. 2,0 2,1 „Статистика Леонарда“. Int.soccerway.com. 18. 3. 1992. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „Two new players for Gabala“. Gabalafc.az. 30. 3. 2017. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Bakı 1 - 2 Qabala“. Uk.soccerway.com. 2. 8. 2013. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „Qabala vs. İnter Bakı“. Uk.soccerway.com. 11. 8. 2013. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. „Leonardo da Silva Souza signs contract with Anji“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 19. 05. 2018. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 7. „5:1. Ярко, стильно, убедительно. (ВИДЕО)“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 19. 05. 2018. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 8. "Eagles" fail cope with "Wings". Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 21. 09. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 9. „Anji play draw with Ural. (VIDEO)“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 21. 09. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 10. „Леонардо уволен из «Анжи»“. Fc-anji.ru. Архивирано од изворникот на 28. 02. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 11. „Промовисан Леонардо да Силва Соуза“. Sr.partizan.rs. 18. 3. 1992. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „Леонардо: Звали су ме Роналдињо али дајте ми месец дана!“. Mozzartsport.com. Архивирано од изворникот на 14. 11. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 13. „Partizan treći meč u nizu nije dao gol, a opet je imao igrača više, debitant Bačka do boda (VIDEO)“. Zurnal.rs. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 14. „SL: Spartak srušio Partizan iz kontre!“. B92.net. 20. 8. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 15. „KRAJ: Partizan - Rad 4:0 (VIDEO)“. Mozzartsport.com. 28. 8. 2016. Архивирано од изворникот на 26. 08. 2017. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 16. „Као некад Кежман, Мореира, Јојић, Којић: Леонардо се уписао у листу Звездиних џелата (ВИДЕО)“. Mozzartsport.com. 18. 9. 2016. Архивирано од изворникот на 26. 10. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
 17. „Црно-бели херој Леонардо: Верујте ми, сањао сам овај гол, за ово се живи!“. Mozzartsport.com. Архивирано од изворникот на 21. 10. 2016. Посетено на 8. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 18. „Ко је најбољи у земљи? Леонардо и Тавамба ишамарали уплашену Звезду (ВИДЕО)“. Mozzartsport.com. Архивирано од изворникот на 19. 04. 2017. Посетено на 18. 4. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Надворешни врскиУреди