Куско (покраина)

За други значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.

Покраината Куско е најмала од тринаесетте покраини во регионот Куско во Перу.

Куско
Cuzco
покраина
Пука Пикара — археолошко наоѓалиште на Инките.
Пука Пикара — археолошко наоѓалиште на Инките.
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градКуско
Управа
 • ГрадоначалникМарина Секвериос Монтесинос (2007)
Површина
 • Вкупна617,0 км2 (2,380 ми2)
Население
 • Вкупно348.493
UBIGEO0801
Мреж. местоwww.municusco.gob.pe

ОкрузиУреди

Покраината е поделена на осум окрузи. Во прилог следуваат окрузите со главните градови:

ПоврзаноУреди