За другите значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.

Куско (кечуански: Qusqu suyu) е регион во Перу. Регионот се граничи со регионот Укајали на север, со регионите Мадре де Диос и Пуно на исток, со регионот Арекипа на југ и со регионите Апуримак, Ајакучо и Хунин на запад. Главен град на регионоѕ е Куско, главниот град на Империјата на Инките.[1]

Куско
Cuzco
регион
Поглед кон Мачу Пикчу.
Поглед кон Мачу Пикчу.
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба13 покраини и 108 окрузи
Најголем градКуско
Главен градКуско
Управа
 • ПретседателУго Гонсалес
Површина
 • Вкупна71.986 км2 (27,794 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000033990000003.399 м
Најг. вис.&100000000000048010000004.801 м
Најм. вис.&10000000000000532000000532 м
Население (попис од)
 • Вкупно1.171.503
 • Густина16/км2 (42/ми2)
UBIGEO08
Повикувачки број0484
ISO 3166PE-CUS
Главни ресурсизлато, пченка, квиноа, чај
Индекс на сиромаштија5.3%
Процент од БНП на Перу4.4%
Мреж. местоwww.regioncusco.gob.pe/

Административна поделба

уреди

Регионот е поделен на 13 покраини, кои пак се поделени на 108 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Наводи

уреди
  1. „Official page (in Spanish)“. Архивирано од изворникот на 2011-08-08. Посетено на 2011-08-01.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди