Кјото — град во Јапонија, кој се наоѓа во централниот дел на островот Хоншу. Кјото има население од околу 1,5 милиони жители. Тој е главен град на префектурата Кјото.

Кјото
京都
Местоположба на Кјото
Местоположба на Кјото во Кјото, Јапонија.
Местоположба
Држава Јапонија Јапонија
Регион Кансај
Префектура Кјото
Физички одлики
Површина 827,90 km²
Население (од април 2008)
     Вкупно 1.473.873 жители
     Густина 1779 жители/km²
Симболи
Дрво Weeping Willow,
katsura
Цвеќе Camellia, Azalea,
Sugar Cherry
Emblem of Кјото
Знаме
Кјото владина канцеларија
Градоначалник Даисаку Кадокава
Адреса 488 Терамачи-оике, Накагјо-ку, Кјото-ши, Кјото-фу
604-8571
Телефонски број 075-222-3111
Официјално мрежно место: Кјото

Кјото, главната улица, 1891 година