Куп на шампиони 1978/79

шамп

Дел од Олимпискиот стадион во Минхен
Дел од Олимпискиот стадион во Минхен
Куп на шампиони 1978/79
Податоци за купот
Датуми15 август 1978 — 30 мај 1979
Екипи33
Финале
ШампиониАнглија Нотингем Форест
(1. титула)
Вице-шампионШведска Малме
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Швајцарија Клаудио Сулсер (11 голово)

Куп на шампиони 1978/79 — 24-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето било одриграно на 30 мај 1979 година на Олимпискиот стадион Минхен. На тој натпревар Нотингем Форест го победил Малме со резултат 1-0. За Нотингем Форест тоа било прва титула.

Резултати уреди

Предквалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Монако   3:2   Стеауа Букурешт 3:0 0:2

Квалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
АЕК Атина   7:5   Порто 6:1 1:4
Нотингем Форест   2:0   Ливерпул 2:0 0:0
Реал Мадрид   12:0   Прогрес Нидекорм 5:0 7:0
Грасхопер   12:3   Валета 8:0 5:3
Оденсе   3:4   Локомотива Софија 2:2 1:2
Келн   5:2   ИА 4:1 1:1
Јувентус   1:2   Ренџерс 1:0 0:2
Фенербахче   3:7   ПСВ Ајндховен 2:1 1:6
Влазнија   3:4   Австрија Виена 2:0 1:4
Линфилд   0:1   Лилестром 0:0 0:1
Омонија   2:2   Бохимијан 2:1 0:1
Партизан   2:2 (4:5)п.   Динамо Дрезден 2:0 0:2
Збројовка Брно   4:2   Ујпешт Дожа 2:2 2:0
Клуб Брухе   3:4   Висла Краков 2:1 1:3
Хака   1:4   Динамо Киев 0:1 1:3
Малме   1:0   Монако 0:0 1:0

Осминафинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
АЕК Атина   2:7   Нотингем Форест 1:2 1:5
Реал Мадрид   3:3   Грасхопер 3:1 0:2
Локомотива Софија   0:5   Келн 0:1 0:4
Ренџерс   3:2   ПСВ Ајндховен 0:0 3:2
Австрија Виена   4:1   Лилестром 4:1 0:0
Бохимијан   0:6   Динамо Дрезден 0:0 0:6
Збројовка Брно   3:3   Висла Краков 2:2 1:1
Динамо Киев   5:4   Малме 2:1 3:3

Четвртфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест   5:2   Грасхопер 4:1 1:1
Келн   2:1   Ренџерс 1:0 1:1
Австрија Виена   3:2   Динамо Дрезден 3:1 0:1
Висла Краков   3:5   Малме 2:1 1:4

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Нотингем Форест   4:3   Келн 3:3 1:0
Австрија Виена   0:1   Малме 0:0 0:1

Финале уреди

30 мај 1979
Нотингем Форест   1–0   Малме Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 57,000
Судија: Ерих Линемајр (Австрија)
Францис   45' Извештај