Куп на шампиони 1965/66

Куп на шампиони 1965/66 — 11-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 11 мај 1966 година на стадионот Хејсел во Брисел, каде што Реал Мадрид со 2:1 го победил Партизан. Ова била шестата титула на Реал Мадрид освоена на ова натпреварување.

Куп на шампиони 1965/66
Податоци за купот
Датуми8 септември 1965 — 11 мај 1966
Екипи31
Финале
ШампиониШпанија Реал Мадрид
(6. титула)
Вице-шампионСоцијалистичка Федеративна Република Југославија Партизан
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Унгарија Флоријан Алберт
Португалија Еузебио (7 голови)

Квалификации уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Фејнорд   2:6   Реал Мадрид 2:1 0:5
17 ноември   0:1   Килманрок 0:0 0:1
Фенербахче   1:5   Андерлехт 0:0 1:5
Лин   6:8   Дери сити 5:3 1:5
Панатинајкос   4:2   Слием Вондерерс 4:1 0:1
Кеплавик   2:13   Ференцварош 1:4 1:9
Динамо Букурешт   7:2   Б 1909 4:0 3:2
Хелсинки   2:9   Манчестер јунајтед 2:3 0:6
Друмкондра   1:3   Форвертс Берлин 1:0 0:3
Стад Дуделанж   0:18   Бенфика 0:8 0:10
Јургорден   2:7   Левски Софија 2:1 0:6
Лозана   0:4   Спарта Прага 0:0 0:4
ЛАСК Линц   2:5   Горник Забже 1:3 1:2
АПОЕЛ   0:10   Вердер Бремен 0:5 0:5
Партизан   4:2   Нант 2:0 2:2

Прво коло уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Андерлехт   9:0   Дери Сити 9:0 н.о.
Килманрок   3:7   Реал Мадрид 2:2 1:5
Динамо Букурешт   2:3   Интер Милано 2:1 0:2
Ференцварош   3:1   Панатинајкос 0:0 3:1
Спарта Прага   5:1   Горник Забже 3:0 2:1
Партизан   3:1   Вердер Бремен 3:0 0:1
Форвертс Берлин   1:5   Манчестер Јунајтед 0:2 1:3
Левски Софија   4:5   Бенфика 2:2 2:3

Четврфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Андерлехт   3:4   Реал Мадрид 1:0 2:4
Интер Милано   5:1   Ференцварош 4:0 1:1
Спарта Прага   4:6   Партизан 4:1 0:5
Манчестер јунајтед   8:3   Бенфика 3:2 5:1

Полуфинале уреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Реал Мадрид   2:1   Интер Милано 1:0 1:1
Партизан   2:1   Манчестер јунајтед 2:0 0:1

Финале уреди

11 мај 1966
Реал Мадрид   2-1   Партизан Хејсел, Брисел
Публика: 46,745
Судија: Рудолф Критлен (Западна Германија)
Амансио   70'
Серена   76'
Васовиќ   55'