Куп на шампиони 1960/61

Куп на шампиони 1960/61 — 6 издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 31 мај 1961 година на Ванкдорф стадионот во Берн. Во тој меч Бенфика ја победила Барселона со резултат 3:2, која претходно го исфрлила Реал Мадрид во првото коло, освојувач на претходните пет изданија на ова натпреварување.

Куп на шампиони 1960/61
Податоци за купот
Датуми31 август 1960 — 31 мај 1961
Екипи28 (26 се натпреварувале)
Финале
ШампиониПортугалија Бенфика
(1. титула)
Вице-шампионШпанија Барселона
Статистики за купот
Одиграни натпревари29
Постигнати голови92 (3.17 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Португалија Жозе Агуаш (11 голови)

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Хартс   1:5   Бенфика 1:2 0:3
Црвена Ѕвезда   1:5   Ујпешт Дожа 1:2 0:3
Фредрикштад   4:3   Ајакс 4:3 0:0
Орхус   3:1   Легија Варшава 3:0 0:1
Јувентус   3:4   ЦДНА Софија 2:0 1:4
ХИФК   2:5   ИФК Малме 1:3 1:2
Рапид Виена   4:1   Бешикташ 4:0 0:1
Лимерик   2:9   Јанг бојс 0:5 2:4
Стеауа Букурешт   -1   Спартак Храдец Кралове
Гленавон   -2   Висмут Карл Маркс Штат
Ремс   11:1   Женес 6:1 5:0
Барселона   5:0   Лирс 2:0 3:0

Забелешка: Реал Мадрид, Панатинаикос, Барнли и Хамбургер директно се пласирале во првото коло.

1 Стеауа Букурешт се повлекла од натпреварувањето.

2 Гленавон се повлекол од натпреварувањето.

Прво колоУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика   7:4   Ујпешт Дожа 6:2 1:2
Орхус   4:0   Фредрикстад 3:0 1:1
Рапид Виена   3:31   Висмут Карл Маркс Штат 3:1 0:2
ИФК Малме   2:1   ЦСКА Софија 1:0 1:1
Реал Мадрид   3:4   Барселона 2:2 1:2
Спартак Храдец Кралове   1:0   Панатинаикос 1:0 0:0
Барнли   4:3   Ремс 2:0 2:3
Јанг бојс   3:8   Хамбургер 0:5 3:3

1 Рапид Виена го победил Висмут Карл Маркс со 1:0 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирала во четвртфиналето.

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика   7:2   Орхус 4:1 3:1
Рапид Виена   4:0   ИФК Малме 2:0 2:0
Барселона   5:1   Спартак Храдец Кралове 4:0 1:1
Барнли   4:5   Хамбургер 3:1 1:4

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Бенфика   4:1   Рапид Виена 3:0 1:1
Барселона   2:21   Хамбургер 1:0 1:2

1 Барселона го победила Хамбургер со 1:0 во одлучувачкиот натпревар и со тоа се пласирала во финалето.

ФиналеУреди

31 мај 1961
Бенфика   3–2   Барселона Ванкдорф стадион, Берн
Публика: 33.000
Судија: Готфрид Динст (Швајцарија)
Агуаш   30'
Рамаљетс   32' (а. г.)
Колуна   55'
Кочиш   20'
Цибор   75'