Кристофер Роберт Еванс[1] (роден на 13 јуни 1981 година)[2] е американски глумец. Тој за првпат го привлекол вниманието во 2005 година со ликот на Марвел Стрип, Човечки факел во фантастична четворка (2005) и неговото продолжение од 2007 година, а подоцна се здобил со дополнително внимание во светски рамки за неговиот имиџ на Стив Роџерс / Капетан Америка во филмот Марвел Марвел, појавувајќи се во единаесет филмови, вклучувајќи и четири за хомосексуалци. Со неговата улога во последната филмска серија го вбројува како еден од најплатените глумци во светот.[3]

Chris Evans
Evans на пресконференцијата за филмот Капетан Америка: Зимскиот Војник во 2014
Роден(а)Кристофер Робертс Еванс
13 јуни 1981(1981-06-13)(42 г.)
Бостон, Масачуетс, САД
ОбразованиеLincoln-Sudbury Regional High School
ЗанимањеГлумец
Активен1997–present
РодниниСкот Еванс (брат)
Мајк Капуано (чичко)
Потпис

Еванс ја започнува својата кариера во телевизиската серија 2000 „ Спротивен секс“ . Покрај неговите суперхеројски филмови, тој се појавува во филмови како „ Не уште еден тинејџерски филм“ (2001), „ Сонце“ (2007), Скот Аџир против светот (2010), Преку снегот (2013), надарен (2017) и ножеви надвор (2019 година) ) Во 2014 година, тој го остварува своето режисерско деби со драмскиот филм Пред да одиме, во кој исто така глуми.[4] Во 2018 година, Еванс го има своето деби во Бродвеј во продукција на Лоби Херој.

Ран живот уреди

Еванс е роден на 13 јуни 1981 година во Бостон, Масачусетс,[5] и пораснал во блискиот град Судбери .[6] Неговата мајка, Лиза (родена Капуано), била уметнички директор во младинскиот театар Конкорд,[7][8] а неговиот татко, Г. Роберт Еванс III, бил стоматолог.[9] Неговата мајка е со половина со италијанско и половина со ирско потекло, додека неговиот татко е со половина британско и половина германско потекло.[10][11][12] Родителите на Еванс се развеле во 1999 година.[13]

Тој има постара сестра по име Карли, помал брат по име Скот и помала сестра по име Шана.[9][14] Карли дипломира на Факултетот за уметности „ Тиш“ на универзитетот во Њујорк и работи со драма во средно училиште и како наставник по англиски јазик во регионалното средно училиште Линколн-Судбери,[7][15] додека Скот е глумец и глуми во сапунската опера во АБЦ, Еден живот да се живее . Тој и неговите браќа и сестри биле воспитувани католички .[11][12] Нивниот чичко, Мајк Капуано, го претставува истиот округ на Конгрес во Масачусетс, кој порано го претставувал Тип О’Нил .[10] Тој, исто така, има три помлади полусестри и сестри од вториот брак на неговиот татко.[16]

Еванс дипломира во регионалното средно училиште Линколн-Судбери.[6] Тој се пресели во Њујорк и посетува часови во Ли Стразберг театарски и филмски институт .[17]

Кариера уреди

 
Еванс на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто во 2012 година

.

Еванс за првпат бил спомнат во краткото видео-упатство наречено „ Биоразновидност: Диви за животот!! во 1997 година.[18] Во 1999 година, Еванс бил модел за "Тајлер" во Хасбро во играта на табла Мистерии датум . Специјално издание на играта вклучува електронски телефон, на кој Еванс се прикажува како зборува во полето за игра.[19]

По снимањето на Не уште еден тинејџерски филм,[20] Еванс ги добива главните улоги во совршен рејтинг и мобилен, а потоа глуми во два независни филмови во Чикаго: Дирк Витенборн Жестоки Луѓе, тој го игра злобниот Брус, и Лондон, игра зависник на дрога Сид со проблеми во врската.[21] Потоа тој го играл суперхеројот Джони Сторм, човечки факел во адаптација за стрипови во 2005 година Фантастична четворка . Еванс ја повторува улогата во продолжението од 2007 година Фантастична четворка: Подигнување на сребрениот сурфер.[22] Во истата година, тој глуми во улога на вселенски инженер Мејс во научно-фантастичниот филм на Дани Бојл, „ Сонце“ .[23]

Во 2008 година, Еванс глуми како детектив Пол Дискант во „Улични Кралеви , споредна улога Кену Ривс и адаптацијата на сценариото на Тенеси ВилијамсГубење на солза од дијамант“, во кои глуми Брис Далас Хауард и Елен Бурстин . Следната година тој се појавува во научно-фантастичниот трилер „ Бутка“, со Дакота Фанинг и Камила Бел . Еванс изведува свои борбени сцени, за кои му биле потребни неколку недели на снимање на филмот и имал повреди при снимањето.[24] Во 2010 година, тој го завршува снимањето со ко-режисерите Марк Касен и Пункција на Адам Касен во Хјустон, Тексас. Филмот е избран за дебитантски на Филмскиот фестивал Трибека во 2011 година, како еден од проектите во центарот на вниманието за 10-годишнината од фестивалот.[25] Исто така истата година, Еванс се појавил во Силвајн Вајтс Губитниците, адаптација на стрип-серијалот од Вертиго на ДC стрипови.[26] Потоа, Еванс се појавува и во друга адаптација на стрипови, Едгар Рајт и Скот Аџија против светот, каде го прикажува Лукас Ли, како еден од седумте злобници на Рамона Флори.[27]

Во 2011 година, Еванс го игра ликот на Марвел стрип Капетан Америка во Капетан Америка: Првиот одмаздник и глуми во филмот Кој е твојот број?, романтична комедија со Ана Фарис .[28][29] Првично има недоразбирања бидејќи двата филма се снимани во средината на 2010 година.[30] Еванс како глумец се појавува во повеќе филмови како Капетан Америка и првпат игра улога во филмот „Одмаздниците“ во 2012 година.

 
Еванс во 2016 година

Следно глуми спроти Мајкл Шенон во „Леден човек“, заменувајќи го Џејмс Франко, кој испаднал од улогата во филмот.[31] Еванс носел долга перика и израсната брада за оваа улога.[32] Тој глуми и во јужнокорејскиот филм Преку снегот на англиски јазик, кај режисерот Бонг Джун Хо-хо .[33]

Во 2014 година, Еванс глуми во филмот Капетан Америка: Зимскиот војник .[34] Тој глумел спроти Мишел Монахан во романтичната комедија Играј кулl .[35] Неговото режисерско деби, Пред да одиме,[36] дебитира на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто во 2014 година .[4] Во 2015 година, тој повторно го игра Капетан Америка во Одмаздници: Времето на Ултрон и ја репродуцира улогата во продолжението за 2016 година Капетан Америка: Граѓанска војна,[37][38] како и во Одмаздници: 2018 Бесконечна војна, и неговото продолжение за 2019 година, Одмаздници: Последна игра .[39]

Еванс во март 2014 година изјавува дека откако ќе заврши договорот со Марвел, тој би можел да размисли помалку да глуми за да може да работи повеќе на режија.[36][40] Во септември 2015 година, тој изјавува дека ќе биде подготвен да се појави во повеќе филмови како Капетан Америка по Бесконечна војна, доколку Марвел сака да го продолжи договорот.[41] Сепак, тој оттогаш изјави дека ќе се повлече од прикажување на улогата по Одмаздници: Последна игра.[42]

Еванс глуми во семејна драма Надарена во 2017 година. Тој го направи своето деби на Бродвеј во „ Лоби херој“, во режија на Трип Калман, кое се отвора во март 2018 година во театарот „Хелен Хејс“ како дел од првата сезона на Втората сцена на театар во Бродвеј.[43][44]

Во 2019 година, Еванс игра во главната улога на израелскиот агент Мосад во трилерот Нетфликс “ „Црвеното Море“ .[45] Подоцна во истата година, тој глуми во филмот во мистерија на убиства „ Ножеви надвор“, кој е објавен во ноември 2019 година со позитивни критики од филмските критичари.[46][47] Покрај тоа, тој е подготвен да продуцира и глуми во серијалот „ Одбрана на Јакоб “.[48]

Личен живот уреди

Иако бил воспитуван католик, тој изразил пантеистички поглед [12] и голем интерес за филозофиите на будизмот .[49]

Еванс е обожавател на патриотите во Нова Англија и ја раскажа Американската игра : Приказната за патриотите од Нова Англија во 2014 година [50] и Американската игра: Патриоти .[51]

Додека се снимал филмот „ Надарено“ во 2015 година, Еванс посвоил куче по име Доџер од локално засолниште за животни на кое било снимено дел од филмот.[52] Во 2017 година, Еванс бил поканет да се приклучи на Академијата за филмска уметност и наука .[53]

Политика уреди

 
Еванс и Скарлет Јохансон на турнеја на УСО во декември 2016 година

Во 2012 година, Еванс ја потврди својата поддршка за истополовите бракови, изјавувајќи: „Лудо е дека граѓанските права им се одбиваат на луѓето во овој ден и возраст. Засрамувачко е, и е зачудувачки. Се разбира, јас целосно го поддржувам геј бракот. По десет години ќе се срамиме што ова претставувало проблем. “ [54] Во август 2016 година, Еванс го поддржа генералниот јавен обвинител Масачусетс, Маура Хејли, продолжено со спроведување на забраната на државата за напад со оружје.[55]

Еванс ја поддржа Хилари Клинтон на претседателските избори во 2016 година .[56] Тој исто така бил гласен критичар на претседателот Доналд Трамп .[13][57]

Во април 2019 година, Еванс пуштил мрежно место наречено „Појдовна точка“, чија цел е „ демистифицирање на политиката “со директно прикажување на демократските и републиканските законодавци со сукциентно давање на свој став за„ десетици “за различни политички прашања“.[58][59] Откако Алабама го донесува Актот за заштита на човековиот живот во мај 2019 година, со кој се наметнува скоро целосна забрана за абортуси во државата, Еванс на Твитер пишува дека законот е „апсолутно неверојатен“ и продолжува велејќи: „Ако не ве загрижува Рое против. Вејд, не обрнувајте внимание. “ [60]

Филмографија уреди

Награди и номинации уреди

Година Награда Категорија Номинација за: Резултат Налози
2005 МТВ филмски награди Најдобар на сцена- тим Фантастична четворка Номинирана
2007 Награди за избор на тинејџери Избор глумец филм: Акција авантура Фантастична четворка: Подигнување на сребрениот сурфер Номинирана
2007 Награди за избор на тинејџери Избор на филм: Борба Фантастична четворка: Подигнување на сребрениот сурфер Номинирана
2011 Scream Awards Најдобар суперхерој Капетан Америка: Првикот одмаздник Победничка [61]
2011 Saturn Awards Најдобар глумец Капетан Америка: Првикот одмаздник Номинирана
2011 People's Choice Awards Омилен суперхеројски филм Капетан Америка: Првикот одмаздник Номинирана
2011 MTV Movie Awards MTV награда за најдобар суперхеројски филм Капетан Америка: Првикот одмаздник Номинирана
2011 Teen Choice Awards Избор за летна ѕвезда: Капетан Америка Капетан Америка: Првикот одмаздник Номинирана
2012 Teen Choice Awards Избор на филм: Борба Капетан Америка: Првикот одмаздник Номинирана
2012 Teen Choice Awards Избор за филм: Машки сценски крадец Одмаздници Номинирана
2013 People's Choice Awards Омилена акциона филмска ѕвезда Одмаздници Номинирана
2013 People's Choice Awards Омилен суперхеројски филм Одмаздници Номинирана
2013 MTV Movie Awards Најдорбра битка (shared with cast) Одмаздници Победничка [62]
2014 Teen Choice Awards Избор за најдобар Научно-фатнастичен филм Капетан Америка: Зимски војник Номинирана [63]
2014 Teen Choice Awards Избор за филм: Хемија (shared with Anthony Mackie) Капетан Америка: Зимски војник Номинирана
2014 Teen Choice Awards Избор за филм: Liplock (shared with Scarlett Johansson) Капетан Америка: Зимски војник Номинирана
2014 Young Hollywood Awards Супер Суперхерој Капетан Америка: Зимски војник Номинирана [64]
2015 People's Choice Awards Омилено филмска двојка (shared with Scarlett Johansson) Капетан Америка: Зимски војник Номинирана [65]
2015 People's Choice Awards Омилен акционен глумец Капетан Америка: Зимски војник Победничка
2015 Critics' Choice Awards Најдобар глумец во акционен филм Капетан Америка: Зимски војник Номинирана [66]
2015 Saturn Awards Најдобар глумец Капетан Америка: Зимски војник Номинирана [67]
2015 MTV Movie Awards Најдобра битка (Evans vs. Sebastian Stan) Капетан Америка: Зимски војник Номинирана [68]
2015 MTV Movie Awards Најдобар бакнеж (shared with Scarlett Johansson) Капетан Америка: Зимски војник Номинирана
2015 Teen Choice Awards Избор за филм: Сценски крадец Одмаздиници: Време на Ултроните Победничка [69]
2016 Kids' Choice Awards Омилен филмски глумец Одмаздиници: Време на Ултроните Номинирана [70]
2016 MTV Movie Awards Најдобар херој Одмаздиници: Време на Ултроните Номинирана [71]
2016 Teen Choice Awards Избор за филмски глумец: Научна-фантастика Капетан Америка: Граѓанска Војна Победничка [72]
2016 Teen Choice Awards Избор за филм: Хемија (shared with Sebastian Stan, Anthony Mackie, Elizabeth Olsen, and Jeremy Renner) Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана
2016 Teen Choice Awards Избор за филм: Liplock (shared with Emily VanCamp) Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана
2016 Critics' Choice Awards Најдобар глумец во акционен филм Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана [73]
2017 People's Choice Awards Омилен акционен филмски глумец Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана [74]
2017 Kids' Choice Awards Омилен глумец Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана [75]
2017 Kids' Choice Awards Омилен борец (тепач) Капетан Америка: Граѓанска Војна Победничка
2017 Kids' Choice Awards Favorite Frenemies (shared with Robert Downey Jr.) Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана
2017 Kids' Choice Awards #SQUAD (shared with cast) Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана
2017 Saturn Awards Омилен глумец Капетан Америка: Граѓанска Војна Номинирана [76]
2017 Teen Choice Awards Избор за филм: Драма Подарено Номинирана [77]
2018 Drama League Awards Најдобри перформанси Лоби Херој Номинирана [78]
2018 Broadway.com Audience Awards Омилен глумец што би играл Лоби Херој


Победничка [79]

Наводи уреди

 1. „Chris Evans“. Gala. Архивирано од изворникот на March 15, 2018. Посетено на March 15, 2018.
 2. „Today in History“. The Guardian. London, UK. Associated Press. June 13, 2009. Архивирано од изворникот на December 26, 2013. Посетено на January 23, 2008. Actor Chris Evans is 28.
 3. Berg, Madeline (August 21, 2019). „The Highest-Paid Actors 2019: Dwayne Johnson, Bradley Cooper And Chris Hemsworth“. Forbes. Посетено на August 23, 2019.
 4. 4,0 4,1 „Toronto Film Festival Lineup“. Variety. July 22, 2014. Архивирано од изворникот на July 23, 2014. Посетено на July 22, 2014.
 5. Itzkoff, Dave (July 8, 2011). „Chris Evans in 'Captain America: The First Avenger'. The New York Times. Архивирано од изворникот на February 17, 2017.
 6. 6,0 6,1 Pai, Tanya. „America's Most Wanted“. Boston. June 2011. Архивирано од изворникот на July 5, 2011. Посетено на April 16, 2013.
 7. 7,0 7,1 Marotta, Terry (July 19, 2007). Grease is the word“. Gatehouse News Service via Wicked Local Sudbury. Архивирано од изворникот на April 3, 2014. Посетено на July 19, 2010.
 8. Cantrell, Cindy (March 9, 2014). „Chris Evans doesn't forget his Concord roots“. The Boston Globe. Архивирано од изворникот на October 17, 2014. Посетено на April 6, 2014.
 9. 9,0 9,1 Keck, William (September 9, 2004). „Chris Evans' career ready to sizzle“. USA Today. Архивирано од изворникот на November 6, 2013. Посетено на December 10, 2007.  ... Evans' siblings, Scott, Carly and Shanna.
 10. 10,0 10,1 Stickgold, Emma (July 21, 2010). „Rita Capuano; campaigned with vigor for husband, son; at 90“. The Boston Globe. Архивирано од изворникот на November 5, 2013. Посетено на July 22, 2010. (бара претплата)
 11. 11,0 11,1 „Meet curious Chris“. Deccan Herald. May 27, 2007. Архивирано од изворникот на September 29, 2007. Посетено на June 8, 2009.
 12. 12,0 12,1 12,2 „Sunshine – Chris Evans interview“. IndieLondon.co.uk. Архивирано од изворникот на October 29, 2013. Посетено на June 8, 2009.
 13. 13,0 13,1 Potter, Maximillian (March 15, 2017). „Chris Evans Is Ready To Fight“. Esquire.
 14. Krebs, Sean (December 14, 2009). „Behind The Scenes: The Scott Evans Cover Shoot“. Instinct. Архивирано од изворникот на July 26, 2011. Посетено на December 16, 2009.
 15. „Carly is a teacher at lsrhs“. LSRHS. Архивирано од изворникот на October 22, 2014. Посетено на October 17, 2014.
 16. „The Groton Wellness Family“. YouTube. June 5, 2013.
 17. Gardner, Jessica (September 21, 2011). „Chris Evans Takes On a New Fight in 'Puncture'. Backstage. Архивирано од изворникот на March 7, 2016. Посетено на April 12, 2016.
 18. „Before They Were Stars: 15-Year Old Chris Evans in "Biodiversity: Wild About Life!". The Back Row. June 14, 2016. Архивирано од изворникот на March 13, 2017.
 19. Jay Jayson @ComicBook. „Captain America Was A Model For Mystery Date“. Comicbook.com. Архивирано од изворникот на March 29, 2016. Посетено на April 12, 2016.
 20. Rebecca Murray, Fred Topel. „Interview with Mia Kirshner & Chris Evans from "Not Another Teen Movie". About.com. Архивирано од изворникот на June 16, 2013. Посетено на June 7, 2013.
 21. "London" Movie Trailer“. About.com. Архивирано од изворникот на May 11, 2013. Посетено на June 7, 2013.
 22. „Human Torch Chris Evans Says Fantastic Four 3 Will Probably Not Happen“. /Film. March 21, 2008. Архивирано од изворникот на November 2, 2013. Посетено на June 7, 2013.
 23. Chupnick, Steven (July 22, 2007). „Traveling to the SUNSHINE with Danny Boyle and Chris Evans“. Collider.com. Архивирано од изворникот на November 3, 2013. Посетено на June 7, 2013.
 24. Push Comes to Shove for Chris Evans“. Parade. February 4, 2009. Архивирано од изворникот на February 13, 2009. Посетено на July 19, 2010.
 25. Rosen, Christopher (April 22, 2011). „Chris Evans and the Kassen Brothers Talk Puncture, Captain America and the Tribeca Film Festival“. Movieline.com. Архивирано од изворникот на May 26, 2013. Посетено на June 7, 2013.
 26. Billington, Alex (July 13, 2009). „Complete Look at the Full Cast of Sylvain White's The Losers“. FirstShowing.net. Архивирано од изворникот на July 17, 2009. Посетено на July 13, 2009.
 27. Fischer, Russ (January 20, 2009). „A Handy Cast Guide To Scott Pilgrim Vs The World“. Chud.com. Архивирано од изворникот на January 23, 2009. Посетено на January 20, 2009.
 28. Graser, Marc (March 22, 2010). „Chris Evans to play 'Captain America'. Variety. Архивирано од изворникот на July 2, 2011. Посетено на March 23, 2010.
 29. Anderton, Ethan (March 8, 2010). „Casting Tidits: Anna Faris, Liv Tyler, Ryan Gosling and More“. FirstShowing.net. Архивирано од изворникот на August 15, 2010. Посетено на August 3, 2010.
 30. Ward, Kate (March 19, 2010). „Captain America offered to Chris Evans“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на May 26, 2010. Посетено на March 2, 2014.
 31. Fleming Jr., Mike (November 11, 2011). „Chris Evans Replacing James Franco In 'The Iceman'. Deadline.com. Архивирано од изворникот на March 20, 2014. Посетено на March 2, 2014.
 32. Malec, Brett (April 23, 2013). „Captain America, Who?! Chris Evans Gets Hairy Makeunder in New Movie The Iceman“. E!. Архивирано од изворникот на March 3, 2014. Посетено на March 2, 2014.
 33. Kroll, Justin (January 13, 2012). „Chris Evans warms to 'Snow Piercer'. Variety. Архивирано од изворникот на November 9, 2013. Посетено на March 2, 2014.
 34. Chitwood, Adam (September 18, 2012). „Chris Evans Talks 'Captain America: The Winter Soldier'; Says Sequel Will Get Into Material That Was Cut from 'The Avengers'. Collider.com. Архивирано од изворникот на September 18, 2012. Посетено на September 18, 2012.
 35. Gajewski, Ryan (September 13, 2014). „Chris Evans Has Complicated Feelings for Michelle Monaghan in 'Playing It Cool' Trailer“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на October 13, 2014. Посетено на October 30, 2014.
 36. 36,0 36,1 Setoodeh, Ramin (March 25, 2014). 'Captain America's Chris Evans Says He's Ready to Leave Acting Behind“. Variety. Архивирано од изворникот на April 2, 2014. Посетено на March 3, 2014.
 37. „Marvel Studios Announces Filming of Marvel's Avengers: Age of Ultron in South Korea“. Marvel. February 18, 2014. Архивирано од изворникот на February 21, 2014. Посетено на February 18, 2014.
 38. Strom, Marc (October 28, 2014). „Marvel Pits Captain America & Iron Man in a Cinematic Civil War“. Marvel.com. Архивирано од изворникот на October 28, 2014. Посетено на October 28, 2014.
 39. „Reprise roll in both Infinity Wars“. Independent.co.uk. June 12, 2017. Посетено на April 21, 2018.
 40. Glamour magazine via Gallagher, Brian (March 3, 2014). „Chris Evans Taking a Break from Acting Once Marvel Contract Expires“. Movieweb.com (Watchr Media). Архивирано од изворникот на April 3, 2014. Посетено на March 3, 2014.
 41. Chitwood, Adam (September 4, 2015). „Chris Evans Eager to Extend Marvel Contract“. Collider. Архивирано од изворникот на April 9, 2016. Посетено на April 12, 2016.
 42. „Chris Evans Confirms He'll Retire His Captain America Role After 'Avengers 4' – THR News“.
 43. Brantley, Ben (March 26, 2008). „Review: Chris Evans and Michael Cera Tell Lies to Live by in 'Lobby Hero'. The New York Times. Посетено на April 16, 2018.
 44. Stasio, Martin (March 26, 2018). „Broadway Review: Chris Evans in Kenneth Lonergan's 'Lobby Hero'. Variety. Посетено на April 16, 2018.
 45. N'Duka, Amanda (February 15, 2019). „Netflix Lands Global Rights To 'The Red Sea Diving Resort' Starring Chris Evans“. Deadline Hollywood.
 46. Wiseman, Andreas (October 8, 2018). „Lakeith Stanfield Joins Daniel Craig & Chris Evans In Rian Johnson's Murder Mystery 'Knives Out'. Deadline Hollywood. Посетено на February 17, 2019.
 47. Slane, Kevin (November 27, 2019). „What critics had to say about 'Knives Out'. Boston.com.
 48. Fleming Jr., Mike (February 14, 2019). „Sebastian Stan Replacing Chris Evans In Netflix Film 'The Devil All The Time'. Deadline Hollywood. Посетено на February 17, 2019.
 49. Sachs, Adam (May 2012). The Avengers' Chris Evans: Just Your Average Beer-Swilling, Babe-Loving Buddhist“. Details. Архивирано од изворникот на April 12, 2013. Посетено на April 16, 2013.
 50. „Chris Evans to narrate Patriots documentary 'America's Game'. BostonGlobe.com. Архивирано од изворникот на June 2, 2016. Посетено на May 9, 2016.
 51. Kurkjian, Adam (September 6, 2017). 'America's Game' shows lighter side of Patriots who won Super Bowl LI“. Boston Herald. Посетено на April 27, 2019.
 52. „Chris Evans' Story of Adopting His Rescue Dog Dodger Could Not Be Sweeter“. PEOPLE.com (англиски). Посетено на May 17, 2018.
 53. Stedman, Alex (June 28, 2017). „Academy Invites Record 774 New Members“. Variety. Посетено на April 25, 2018.
 54. „Chris Evans On Gay Marriage: 'In 10 Years We'll Be Ashamed That This Was An Issue'. HuffPost. April 21, 2012. Посетено на April 27, 2019.
 55. Juul, Matt (August 16, 2016). „Chris Evans Joins Maura Healey's Fight Against Assault Weapons“. Boston Magazine.
 56. Pappademas, Alex (March 27, 2019). „The Political Avenger: Chris Evans Takes on Trump, Tom Brady, Anxiety and Those Retirement Rumors“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на December 15, 2019.
 57. „Chris Evans slams Trump in mocking tweet: 'No one has EVER been treated so unfairly.'. USA TODAY (англиски). Посетено на April 29, 2019.
 58. DeCosta-Klipa, Nik (April 8, 2019). „Here's why Chris Evans was meeting with Ed Markey and other members of Congress on Capitol Hill“. Boston.com.
 59. Darby, Luke (April 7, 2019). „Chris Evans Is Getting Into Politics, But Probably Not the Way You Think“. GQ.
 60. Budryk, Zack (May 15, 2019). „Chris Evans: 'If you're not worried about Roe v Wade, you're not paying attention'. The Hill. Архивирано од изворникот на May 16, 2019. Посетено на May 16, 2019.
 61. Kelly West. „The 2011 Scream Awards Winners: Vampires, Wizards And Swans“. Cinema Blend. Посетено на December 31, 2019.
 62. Kevin Sullivan. 'MARVEL'S THE AVENGERS' SLAYS COMPETITION AT 2013 MTV MOVIE AWARDS“. MTV. Посетено на December 31, 2019.
 63. „Teen Choice Awards 2014 Nominees Revealed!“. Yahoo! Movies. June 17, 2014. Архивирано од изворникот на April 21, 2018. Посетено на June 18, 2014.
 64. „YHA Nominees list“. Young Hollywood Awards. June 28, 2014. Архивирано од изворникот на July 2, 2014. Посетено на June 28, 2014.
 65. Blake, Emily (January 7, 2015). „People's Choice Awards 2015: The winner's list“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на April 21, 2018. Посетено на January 8, 2015.
 66. Pedersen, Erik (January 15, 2014). „Critics' Choice Awards: 'Boyhood' Wins Best Picture; 'Birdman' Leads With 7 Nods“. Deadline Hollywood. Посетено на January 15, 2014.
 67. Blake, Emily. „2015 Saturn Awards: Captain America: Winter Soldier, Walking Dead lead nominees“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на June 27, 2015. Посетено на June 5, 2015.
 68. „MTV Movie Award Winners: Full List“. Variety. April 12, 2015. Посетено на April 21, 2018.
 69. „Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List“. Variety. August 16, 2015. Архивирано од изворникот на June 21, 2017. Посетено на August 14, 2017.
 70. Grant, Stacey (February 2, 2016). „Here Are The Nominees For The 2016 Kids' Choice Awards“. MTV. Архивирано од изворникот на February 4, 2016. Посетено на February 3, 2016.
 71. Khatchatourian, Maane (March 8, 2016). „MTV Movie Awards 2016: Complete List of Nominees“. Variety. Архивирано од изворникот на March 9, 2016. Посетено на March 8, 2016.
 72. Crist, Allison; Nordyke, Kimberly (July 31, 2016). „Teen Choice Awards: Complete Winners List“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на January 6, 2017.
 73. Kilday, Gregg (December 1, 2016). 'La La Land,' 'Arrival,' 'Moonlight' Top Critics' Choice Nominations“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на December 2, 2016. Посетено на December 1, 2016.
 74. Hipes, Patrick (November 15, 2016). „People's Choice Awards Nominees 2017 — Full List“. Deadline Hollywood. Посетено на November 15, 2016.
 75. „Kids' Choice Awards: The Winners List“. The Hollywood Reporter. March 11, 2017. Посетено на April 20, 2018.
 76. McNary, Dave (March 2, 2017). „Saturn Awards Nominations 2017: 'Rogue One,' 'Walking Dead' Lead“. Variety. Архивирано од изворникот на March 3, 2017. Посетено на March 2, 2017.
 77. Nordyke, Kimberly (August 13, 2017). „Teen Choice Awards: Complete Winners List“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на August 14, 2017.
 78. Evans, Greg (April 18, 2018). „Broadway's 'Harry Potter', 'Mean Girls', 'Angels In America' Among Drama League Award Nominees – Complete List“. Deadline Hollywood. Посетено на April 20, 2018.
 79. „Mean Girls Leads Broadway.com Audience Choice Award Winners; Ethan Slater, Hailey Kilgore Also Take Top Prizes“. Broadway.com. May 17, 2018. Посетено на May 17, 2018.