Костин Дол (Кочанско)


Костин Дол — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Костин Дол
Костин Дол is located in Македонија
Костин Дол
Местоположба на Костин Дол во Македонија
Општина Кочани
Население 20 жит.
(поп. 2002)
Костин Дол на општинската карта
Костин Дол во Општина Кочани.svg

Атарот на Костин Дол во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во јужните падини на Осоговските Планини, оддалечено 20 километри северно од Кочани.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Костин Дол живееле 300 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Костин Дол имало 304 Македонци, патријаршисти.[2]

Во 2002 година во селото живееле 20 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 300[1] 304[2] 192 192 161 105 48 33 17 20

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 895 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница. Во ова изборно место е опфатено и селото Ново Село.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 8 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  2. 2,0 2,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  6. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди