Ново Село (Кочанско)

село во Општина Кочани


Ново Село — село во Општина Кочани, во околината на градот Кочани.

Ново Село
Ново Село is located in Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Координати 42°02′58″N 22°26′49″E / 42.04944° N; 22.44694° E / 42.04944; 22.44694Координати: 42°02′58″N 22°26′49″E / 42.04944° N; 22.44694° E / 42.04944; 22.44694
Регион Источен
Општина Кочани
Население 15 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2300
Надм. вис. 1064 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село во Општина Кочани.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Ново Село живееле 140 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Ново Село имало 144 Македонци, егзархисти.[2]

Во 2002 година во селото живееле 15 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 140[1] 144[2] 209 219 150 71 42 14 11 15

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 895 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна заедница на селото Костин Дол.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 8 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Познатите гајдарџии "Брака Стојанови" едни од најпознатите личности кои се докажале на полето на македонската народна музика потекнуваат точно од ова мало село кое освен со својата природна убавина се издигнува и со богато културно наследство. Тие потекнуваат од сиромашно земјоделско и сточарско семејство, но карактеризираат со доста долго културно - семејно и народно богатство.

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.227.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 132-133.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. "Описи на ИМ". Посетено на 6 ноември 2019.
  6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 6 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди