Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група Г

Резултати на натпреварите од квалификациската групата Г на Европското првенство во фудбал 2012 година.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое
  Англија 8 5 3 0 17 5 +12 18
  Црна Гора 8 3 3 2 7 7 0 12
  Швајцарија 8 3 2 3 12 10 +2 11
  Велс 8 3 0 5 6 10 −4 9
  Бугарија 8 1 2 5 3 13 −10 5
           
Бугарија   0–3 0–1 0–0 0–1
Англија   4–0 0–0 2–2 1–0
Црна Гора   1–1 2–2 1–0 1–0
Швајцарија   3–1 1–3 2–0 4–1
Велс   0–1 0–2 2–1 2–0


РезултатиУреди

3 септември 2010
19:30 UTC+2
Црна Гора   1 – 0   Велс Градски Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 9.862
Судија: Анастасиос Какос (Грција)
Вучиниќ   30' Извештај
3 септември 2010
20:00 UTC+1
Англија   4 – 0   Бугарија Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 73.246
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Дего   3'61'86'
Адам Џонсон|Џонсон   83'
Извештај

7 септември 2010
20:30 UTC+3
Бугарија   0 – 1   Црна Гора Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 10,000
Судија: Владислав Безбородов (Русија)
Извештај Зверотиќ   35'
7 септември 2010
20:45 UTC+2
Швајцарија   1 – 3   Англија Сент Џејкоб Парк, Базел
Гледачи: 39,700
Судија: Никола Ризоли (Италија)
Шакири   71' Извештај Руни   10'
Џонсон   69'
Бент   88'

8 октомври 2010
Црна Гора   1 – 0   Швајцарија Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 12,700
Судија: Едуардо Итуралде Гонзалез (Шпанија)
Вучиниќ   67' Извештај
8 октомври 2010
19:30 UTC+1
Велс   0 – 1   Бугарија Стадион Кардиф, Кардиф
Гледачи: 14,061
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Извештај Попов   48'

12 октомври 2010
20:30 UTC+2
Швајцарија   4 – 1   Велс Сент Јакоб Парк, Базел
Гледачи: 26,000
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Стокер   8'89'
Штелер   21'
Инлер   82' (pen.)
Извештај Вејл   13'
12 октомври 2010
20:00 UTC+1
Англија   0 – 0   Црна Гора Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 73,451
Судија: Мануел Графе (Гермаија)
Извештај

26 март 2011
15:00 UTC
Велс   0 – 2   Англија Стадион Милениум, Кардиф
Гледачи: 68,959
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Извештај Lampard   7' (пен..)
Бент   15'
26 март 2011
18:45 UTC+2
Бугарија   0 – 0   Швајцарија Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 17,000
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Извештај

4 јуни 2011
16:45 UTC+1
Англија   2 – 2   Швајцарија Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 84,459
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Lampard   37' (пен..)
Јанг   51'
Извештај Барнета   32'35'
4 јуни 2011
20:30 UTC+2
Црна Гора   1 – 1   Бугарија Стадио Подгорица, Подгорица
Гледачи: 12,000
Судија: Алон Јефет (Изреал)
Џаловиќ   53' Извештај И. Попов   66'

2 септември 2011
21:15 UTC+3
Бугарија   0 – 3   Англија Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 36,521
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај Кејхил   13'
Руни   21'45+1'
2 септември 2011
19:45 UTC+1
Велс   2 – 1   Црна Гора Стадион Кардиф, Кардиф
Гледачи: 8,194
Судија: Лука Бенти (Италија)
Морисон   29'
Ремзи   50'
Извештај Јоветиќ   71'

6 септември 2011
20:30 UTC+2
Швајцарија   3 – 1   Бугарија Сент Јакоб Парк, Базел
Гледачи: 16,880
Судија: Павел Краловец (Чешка Република)
Шакири   45+2'62'90' Извештај И. Иванов   9'
6 септември 2011
19:45 UTC+1
Англија   1 – 0   Велс Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 77,128
Судија: Робен Шургенхофер (Австрија)
Јанг   35' Извештај

7 октомври 2011
21:00 UTC+2
Црна Гора   2 – 2   Англија Стадион Подгорица, Подгорица
Гледачи: 11,340[1]
Судија: Волфганг Старт (Германија)
Ѕверотиќ   45'
Делибашиќ   90+1'
Извештај Јанг   11'
Бент   31'
7 октомври 2011
19:45 UTC+1
Велс   2 – 0   Швајцарија Стадион на Слободата, Свонси
Гледачи: 12,317[2]
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Ремзи   60' (пен..)
Бејл   71'
Извештај

11 октомври 2011
20:15 UTC+2
Швајцарија   2 – 0   Црна Гора Сент Јакоб Парк, Базел
Гледачи: 19,997[3]
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Дердијок   51'
Лихштајнер   65'
Извештај
11 октомври 2011
21:05 UTC+3
Бугарија   0 – 1   Велс Стадион Васил Левски, Софија
Гледачи: 1,672[4]
Судија: Павел Гил (Полска)
Извештај Бејл   45'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди