Иван Тургенев

руски писател
(Пренасочено од Иван Тургењев)

Иван Сергеевич Тургенев (Орел, 28 октомври 1818Париз, 22 август 1883) — руски писател, еден од најзначајните претставници на рускиот реализам. Неговите дела извршиле големо влијание врз новелистиката. Најзначајните дела му се романите „Благородничко гнездо“, „Рудин“, „Татковци и деца“ и „Спроти новите дни“ и драмата „Еден месец на село“.

Иван Тургењев
Ivan Turgenev
Turgenev by Repin.jpg
Turgenev, by Ilya Repin, 1874
Роден/аIvan Sergeyevich Turgenev
ноември 9, 1818(1818-11-09)
Орел, Гувернија Орел, Руска Империја
Починат/асептември 3, 1883(1883-09-03) (возр. 64)
Буживал, Сена и Уаза, Трета Француска Република
ЗанимањеПисател, поет, преведувач
ЖанрРоман, пасказ
Книжевно движењеРеализам
Значајни делаСкици на спортистотТатковци и децаЕден месец на село

Потпис

Предлошка:Иван Сергеевич Тургенев