Здралци
Здралци is located in Грција
Здралци
Здралци (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Здралци — село во областа Пополе во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположбаУреди

Се наоѓа на три километри југоисточно од Костурското Езеро[1].

ИсториjaУреди

Тоа отсекогаш претставувало чисто македонска населба и во тој поглед сè до денес нема претрпено никакви етнички промени. К’нчов го споменува со 270 жители Македонци, а Милоевиќ со 50 македонски куќи. Селото за време на познатата Граѓанска војна во Грција не претрпело штети, поради што тоа бележи пораст.

СтопанствоУреди

Населението произведува жито, грав и градинарски култури. Добар дел од земјата се наводнува.

ДемографијаУреди

Во 1913 година се попишани 246, во 1920 - 311, во 1928 - 345, во 1940 година 425 жители.

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 1. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. ISBN 9989-9819-4-9.

Надворешни врскиУреди