Ена (департман)

Ена (англиски: Aisne) — департман во областа Пикардија, денес во состав на регионот Горна Франција на северот од земјата. Наречен е по реката Ена.

Ена
Aisne
Департман
Знаме на Ена
Знаме
Грб на Ена
Грб
Местоположба на Ена во Франција
Местоположба на Ена во Франција
Координати: 49°30′N 3°30′E / 49.500° N; 3.500° E / 49.500; 3.500Координати: 49°30′N 3°30′E / 49.500° N; 3.500° E / 49.500; 3.500
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ПрефектураЛан
ПотпрефектуриШато Тјери
Сен Кантен
Соасон
Вервен
Управа
 • Претс. на ген. советИв Додињи (PS)
Површина
 • Вкупна7.369 км2 (2,845 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно535.489
 • Ранг49-ти
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.02
Окрузи5
Кантони42
Општини816

ИсторијаУреди

Ена е еден од изворните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790. Составен е од делови од дотогашните покраини Ил де Франс, Пикардија и Шампања.

Највеќето стари шуми во подрачјето на департманот се уништени во Првата светска војна. Офанзивата на сртот Шеман де Дам во пролетта 1917 понекогаш се нарекува „Втора битка на Ена“.

ГеографијаУреди

Ена се граничи со Арденската шума и Белгија на североисток. Реката Ена минува низ департманот во правец исток-запад, и потоа се влева во Оаза. Реката Марна образува дел од јужната граница со департманот Сена и Марна. Јужниот дел на департманот е посува висорамнина позната по млечни производи и сирењето бри.

Во пејзажот предоминираат карпести масиви со стрмни крила. Најзабележителни се оние кај Лан и сртот Шеман де Дам.

Најголеми населени места во департманот се:

КлимаУреди

Департманот добива просечни атмосферски врнежи од 500-750 мм годишно.

СтопанствоУреди

Стопанството е претежно земјоделско. Се одлегуваат големи количини на житарки и шеќерна репка. Во Сен Кантен и други места значајна гранка е текстилната индустрија, со многу ткајачници на свила, памук и волна. Во Сен Гобен се произведуваат огледала уште од XVII век. Гиз е центар на земјоделството во северниот дел на Ена.

Познати личностиУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди