Ена (француски: Aisne) — река во североисточна Франција, лева притока на Оаза. По неа е наречен и департманот Ена. Во римско време реката се нарекувала Аксона.

Ена
Aisne Panorama.JPG
Ена кај селото Супир
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворШампања-Ардени
48°56′44″N 05°10′46″E / 48.94556° СГШ; 5.17944° ИГД / 48.94556; 5.17944 (Oise-Aisne)
УстиеОаза
49°26′1″N 2°50′49″E / 49.43361° СГШ; 2.84694° ИГД / 49.43361; 2.84694 (Oise-Aisne)Координати: 49°26′1″N 2°50′49″E / 49.43361° СГШ; 2.84694° ИГД / 49.43361; 2.84694 (Oise-Aisne)
Сливна повр.7.752
Физички особености
Должина300 единица?
Проток
  • Просечен:
    63
Германски ровови долж реката Ена во Првата светска војна.

Реката извира во Аргонската шума во подрачјето на Рамберкур Сомен близу Сент Менеу. Тече на север, а потоа на запад, пред да се влее во реката Оаза кај Компјењ. Ена е долга околу 290 км. Во Првата светска војна, во долините на реката се одиграле три жестоки битки.

Дел од Ена во должина од 57,1 км е канализиран[1] и има 7 преводници.

Населени местаУреди

Департмани и населени места по течението на реката:

НаводиУреди

  1. Voies Navigables France Itinéraires Fluviaux. Editions De L'Ecluse. 2009. ISBN 978-2-916919-21-8. 
  • World Book Encyclopedia, 1988

ПоврзаноУреди