Горна Франција

регион во Франција

Горна Франција (француски: Hauts-de-France, букв. „Француски Висови“)[1]регион во Франција создаден со територијалната реформа ид 2014 г. со спојување на Север-Па де Кале и Пикардија. Новиот регион настанал на 1 јануари 2016 г. по регионалните избори од декември 2015 г.[2] Државниот совет на Франција го одобрил името на 28 септември 2016 г. и истото стапило на сила на 30 септември истата година.[3]

Горна Франција
Hauts-de-France
Hauts-de-France region locator map.svg
Земја Франција
ПрефектураЛил
Департмани
Управа
 • ПретседателКсавје Бертран (Р)
Површина
 • Вкупна31.813 км2 (12,283 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно5.973.098
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhautsdefrance.fr Уредете го ова на Википодатоците

Регионот зафаќа површина од 31.813 км2 и има население од 5.973.098 жители.[4]

ГеографијаУреди

Горна Франција се граничи со Белгија (Фландрија и Валонија) на североисток, протокот Ламанш на северозапад и регионите Големиот Исток на југоисток, Ил де Франс на југ и Нормандија на југозапад. Одделен е од Британија со Евротунелот.

Административна поделбаУреди

Регионот е поделен на 5 департмани:

Позначајни населени местаУреди

 1. Лил (227.560)
 2. Амјен (133.448)
 3. Рубе (94.713)
 4. Туркоан (91.923)
 5. Динкерк (90.995)
 6. Кале (72.589)
 7. Вилнев д’Аск (62.308)
 8. Сен Кантен (55.978)
 9. Бове (54.289)
 10. Валансјен (42.691)

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „La Région a voté et s'appelle désormais Hauts-de-France“ [The region has voted and is now called Hauts-de-France]. La Voix du Nord. Lille. 15 March 2016. Посетено на 15 March 2016.
 2. „La carte à 13 régions définitivement adoptée“ [The 13-region map finally adopted]. Le Monde. Agence France-Presse. 17 December 2014. Посетено на 13 January 2015.
 3. Décret n° 2016-1265 du 28 septembre 2016 portant fixation du nom et du chef-lieu de la région Hauts-de-France
 4. „Populations légales 2012 - Populations légales des régions“. INSEE. Посетено на 16 January 2015.

Надворешни врскиУреди

Координати: 49°55′14″ N; 2°42′11″ E / 49.9206° СГШ; 2.7030° ИГД / 49.9206; 2.7030