Оаза (француски: L'Oise) — река во Парискиот регион во северниот дел на Франција. Долг е 351 километар. Извира во Белгија во Ардените и по течението од 20 километри преоѓа во Франција. Во Сена се влева низводно од Париз.

Оаза
Bateaux sur l'Oise by Daubigny Louvre RF1369 n1.jpg
Бродови на Оаза, Чарлс-Франсоа Даубигњи, 1865.
ЗемјаФранција, Белгија
Слив
Главен изворХаинаут
309 m
УстиеСена
48°59′12″N 2°4′17″E / 48.98667° N; 2.07139° E / 48.98667; 2.07139 (Seine-Oise)Координати: 48°59′12″N 2°4′17″E / 48.98667° N; 2.07139° E / 48.98667; 2.07139 (Seine-Oise)
Сливна повр.17,000 км2
Физички особености
Должина302 km
Проток
  • Просечен:
    110 m³/s
Оаза (река) на Ризницата

Каналите на реката се одлично поврзани со пристаништата во северна Франција и Белгија.

Името на оваа река е додадено и на францускиот департман Оаза и Долината Оаза.

Надворешни врскиУреди