Легебрух (германски: Leegebruch) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија.

Легебрух
Грб на Легебрух
Легебрух is located in Германија
Легебрух
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Петер Милер (HGBV)
Основни податоци
Површина 6,44 км2
Надм. височина 33 м
Население 6.870 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 1.067 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16767
Повик. бр. 03304
Портал www.leegebruch.de
Местоположба на Легебрух во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°43′N 13°12′E / 52.717° N; 13.200° E / 52.717; 13.200Координати: 52°43′N 13°12′E / 52.717° N; 13.200° E / 52.717; 13.200

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)