Оберкремер (германски: Oberkrämer) — општина во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Оберкремер
Црква во Фелефанц
Црква во Фелефанц
Грб на Оберкремер
Оберкремер is located in Германија
Оберкремер
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Месни единици 7
Градоначалник Петер Лајс
Основни податоци
Површина 10,754 км2
Надм. височина 54 м
Население 11.390 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 1.059 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16727
Повик. бр. 03304
Портал www.oberkraemer.de
Местоположба на Оберкремер во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°42′N 13°06′E / 52.700° N; 13.100° E / 52.700; 13.100Координати: 52°42′N 13°06′E / 52.700° N; 13.100° E / 52.700; 13.100

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)