Кремен (Бранденбург)

Кремен (германски: Kremmen) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 15 километри западно од Оранинбург и 38 километри северозападно од Берлин. Најпознат е по неговиот замок Цитен. Локалната црква поседува оргули изградени во 1817 од Тобијас Тирле.

Кремен
Дворец во Бец
Дворец во Бец
Грб на Кремен
Кремен (Бранденбург) is located in Германија
Кремен (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градски единици 7
Градоначалник Клаус-Јирген Засе
Основни податоци
Површина 208,43 км2
Надм. височина 39 м
Население 7.657 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16766
Повик. бр. 033055
Портал www.kremmen.de
Местоположба на градот Кремен во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°46′0″N 13°01′59″E / 52.76667° N; 13.03306° E / 52.76667; 13.03306Координати: 52°46′0″N 13°01′59″E / 52.76667° N; 13.03306° E / 52.76667; 13.03306

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)