Цеденик (германски: Zehdenick) е град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 26 километри југоисточно од Фирстенберг/Хафел и 51 километар северно од Берлин.

Цеденик
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Цеденик
Цеденик is located in Германија
Цеденик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Арно Даленбург (СДП)
Основни податоци
Површина 221,52 км2
Надм. височина 50 м
Население 13.437 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16792
Повик. бр. 03307
Портал www.zehdenick.de
Местоположба на градот Цеденик во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°59′N 13°20′E / 52.983° N; 13.333° E / 52.983; 13.333Координати: 52°59′N 13°20′E / 52.983° N; 13.333° E / 52.983; 13.333

Градски единициУреди

Цеденик е составен од следниве единици:

 • Бадинген
 • Бергсдорф
 • Бургвал
 • Капе
 • Клајн-Муц
 • Кревелин
 • Куртшлаг
 • Маринтал
 • Милденберг
 • Нојхоф
 • Рибек
 • Фогелзанг
 • Везендорф
 • Цабелсдорф

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Цеденик е збратимен со:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)