Глинике/Нордбан

Глинике/Нордбан (германски: Glienicke/Nordbahn) — општина во округот Горен Хафел, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа северно од Берлин.

Глинике/Нордбан
Општинско собрание
Општинско собрание
Грб на Глинике/Нордбан
Глинике/Нордбан is located in Германија
Глинике/Нордбан
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градоначалник Ханс Г. Оберлак (СлДП)
Основни податоци
Површина 4,60 км2
Надм. височина 47 м
Население 12.218 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 2.656 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16548
Повик. бр. 033056
Портал www.glienicke.eu
Местоположба на Глинике/Нордбан во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 52°37′59″N 13°19′59″E / 52.63306° N; 13.33306° E / 52.63306; 13.33306Координати: 52°37′59″N 13°19′59″E / 52.63306° N; 13.33306° E / 52.63306; 13.33306

Глинике/Нордбан се наоѓа северно од првите предградија на Берлин. Додавката „Нордбан“ (Северна железница) — доделена поради близината на железничката линија Берлин-Штралзунд, изградена за време на Кралството Прусија.

ГалеријаУреди

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди