Фирстенберг/Хафел

Фирстенберг/Хафел или само Фирстенберг (германски: Fürstenberg) — град во округот Горен Хафел, во сојузната покраина Бранденбург, Германија.

Фирстенберг
Црква во Блуменов
Црква во Блуменов
Грб на Фирстенберг
Фирстенберг/Хафел is located in Германија
Фирстенберг/Хафел
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Горен Хафел
Градски единици 10
Градоначалник Роберт Филип (независен)
Основни податоци
Површина 212,61 км2
Надм. височина 53 м
Население 5.838 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHV
Пошт. бр. 16798
Повик. бр. 033093
Портал www.fuerstenberg-havel.de
Местоположба на градот Фирстенберг во рамките на округот Горен Хафел
Карта
Координати 53°11′7″N 13°08′44″E / 53.18528° N; 13.14556° E / 53.18528; 13.14556Координати: 53°11′7″N 13°08′44″E / 53.18528° N; 13.14556° E / 53.18528; 13.14556

До 1950, Фирстенберг бил дел од поранешното Големо Војводство Мекленбург-Штрелиц.

ГеографијаУреди

 
Поток близу Торнов

Фирстенберг се наоѓа на реката Хафел, 21 километар јужно од Нојштрелиц и 75 километри северно од Берлин.

Градот се наоѓа во јужниот дел на Мекленбуршката Езерска Област и е опкружен од Реблинското, Баленското и Шветското Езеро. Реката Хафел се дели на неколку канали како тече низ градот, а на еден од нив има брана за пловните објекти. Првичната местоположба на градот била на остров помеѓу каналите.

Градски единициУреди

Фирстенберг се состои од 9 градски единици:

 • Алтимен
 • Барсдорф
 • Блуменов
 • Бредерајхе
 • Химелпфорт
 • Штајнферде
 • Торнов
 • Цоцен

Нацистичка ГерманијаУреди

Во Фирстенберг се наоѓал концентрацискиот камп Равенсбрик, а на негово место сега се наоѓа споменик.

Советска воена базаУреди

Преземен од советската армија во 1945, по Втората светска војна тие основала база за Втората тенковска армија на Советските сили во Германија. Во почетокот на 1959, три години пред Кубанската криза, базата била опремена со 6 нуклеарни ракети R-5 Pobeda.[2] Слични ракети биле поставени во Фогелзанг и Личен.[3] По повлекувањето на ракетите во септември 1959, базата повторно станала седиште на тенковската армија.

По повторното основање на покраините во ГДР во 1990, Фирстенберг повторно припаднал на покраината Бранденбург, а од 1993 станал дел од новосоздадениот округ Горен Хафел. Руската армија ги напуштила нивните поранешни бази во Источна Германија во 1994.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)
 2. http://wikimapia.org/8018296/F%C3%BCrstenberg-Soviet-Nuclear-Missile-Base-Nuclear-Storage-Bunkers
 3. http://wikimapia.org/10136992/Vogelsang-Soviet-Nuclear-Missile-Launch-Pads

Надворешни врскиУреди