Габрово (Пиринско)


Габрово — село во Горноџумајско, Пиринска Македонија, денес во Општина Горна Џумаја на Благоевградската област, Бугарија.

Лешко
Лешко is located in Бугарија
Лешко
Лешко
Местоположба во областа
Лешко is located in Пиринска Македонија
Лешко
Координати: 41°55′N 22°58′E / 41.917° СГШ; 22.967° ИГД / 41.917; 22.967Координати: 41°55′N 22°58′E / 41.917° СГШ; 22.967° ИГД / 41.917; 22.967
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска област
ОпштинаГорна Џумаја
Надм. вис.&10000000000000591000000591 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно197
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2749
Повик. бр.0746

Географија и местоположбаУреди

Габрово се наоѓа во источните падини на планината Влаина, во близина на границата со Македонија. Оддалечено е 21 километар југозападно од Горна Џумаја. Сместено е на надморска височина од 836 метри.

ИсторијаУреди

Во 1891 година, Георги Стрезов пишува за селото:

Габрово, село на југ од Падеш; оддалечено околу 4 часа пат од Горна Џумаја. Црква и училиште нема; 80 куќи, Бугари.[2][3]


Во XIX век селото било муслиманско село. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година селото имало 480 жители, сите Македонци-муслимани.[4][5]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2011 година, во Габрово имало 36 жители, запишани како Бугари.[4]

На табелата и графиконот е прикажан бројот на населението во селото низ сите пописни години за периодот 1934-2011:[6][7]

Попис Жители Графички приказ
1934 798
1946 832
1956 744
1965 443
1975 245
1985 139
1992 94
2001 73
2011 36

РелигијаУреди

Во селото има средновековна црква „Свети Ѓорѓија“, којашто се наоѓа на десниот брег на Габровска Река, во маалото Чандревица. Во Самарџиското Маало во 1905 година е изграден храмот „Свети Јован Рилски“.

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

ПочинатиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Бугарија според пописот од 1 февруари 2011 г. Ethnic composition, all places: 2011 census.
  2. Стрезов, Георги. Два санджака от Източна Македония. Периодично списание на Българското книжовно дружество в Средец, кн. XXXVII и XXXVIII, 1891, стр. 21.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. 4,0 4,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  5. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 191. ISBN 954430424X.
  6. „Национален статистически институт. Население по области, общини, населени места и самоопределение по етническа принадлежност към 01.02.2011 г.“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2013-04-05. Посетено на 2012-03-18.
  7. „Справка за населението на с. Габрово, общ. Благоевград, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2018-02-04.