Горна Џумаја (општина)

општина во Пиринска Македонија
(Пренасочено од Горноџумајско)

Општина Горна Џумаја (офиц. Општина Благоевград, бугарски: Община Благоевград) — општина во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Центар на општината е градот Горна Џумаја (Благоевград). Општината има 26 населени места со вкупно население од 81.531 жител (2015).

Општина Горна Џумаја
Община Благоевград
Грб на Општина Горна Џумаја
Местопоожба во Пиринска Македонија Местополба во Бугарија
Местопоожба во Пиринска Македонија
Местополба во Бугарија
Blagoevgrad Municipality Bulgaria map.png
ЗемјаБугарија
ОбластБлагоевградска
СедиштеГорна Џумаја
Управа
 • ГрадоначалникАтанас Камбитов (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна620,12 км2 (23,943 ми2)
Надм. вис.&10000000000000560000000560 м
Население (2015)
 • Вкупно81.531
 • Густина124,88/км2 (32,340/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоblgmun.com

ГеографијаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Населени местаУреди

 
Карта на Општина Горна Џумаја со населените места

Општината има 26 населени места, од кои 1 град и 25 села. Тие се следниве (имињата во заграда се сегашните, сменети од бугарската држава):

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди