Нина Ангеловска (Скопје, 13 јули 1988) — македонска политичарка и поранешна министерка за финансии.

Нина Ангеловска
Нина Ангеловска во 2019 година
Роден(а)13 јули 1988
Скопје, СР Македонија, СФР Југославија (денес Македонија)
НационалностМакедонка
ОбразованиеУниверзитет „Св. Кирил и Методиј“
Занимањеполитичарка
Познат(а) поМинистер за финансии

Таа е соосновач и била на чело на првата платформа за зделки и водечка компанија за е-трговија во Македонија, Grouper.mk, лансирана во 2011 година што го трансформирање пазарот за е-трговија. Покрај тоа, таа работела како консултант за развој на бизнис, дигитална економија и е-трговија. Таа го иницирала формирањето на Првата македонска асоцијација за е-трговија каде што служела како претседател до влегувањето во Владата. Ангеловска членувала во одборите на Стопанската комора на Македонија и Европската асоцијација за е-трговија и повеќеканална трговија (EMOTA). Во 2019 била прогласена за една од седумте глобални жени застапнички на е-Трговија на UNCTAD.

Ран живот и кариера

уреди

Ангеловска се школувала во Скопје на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде што дипломирала и магистрирала на насоката Е-бизнис на Економскиот факултет.[1] Ангеловска дипломирала како студент на генерацијата и била наградена со Френк Менинг за најдобар студент во генерацијата економски науки во 2010 година. Ангеловска победила на националниот натпревар за најиновативен бизнис план и била соосновач на Grouper.mk во 2011 година, познат како прва македонска платформа за зделки и водечка македонска компанија за е-трговија.[2][3] Ангеловска докторирала во 2016 година во областа на менаџмент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Пред да се приклучи на Владата, Ангеловска била на чело на Grouper.mk како извршен директор и исто така работеше како консултант во дигитална економија, развој на бизнис и е-трговија.[1] Групер вработувал 20 лица и имал 200.000 клиенти во 2018 година.[3]

Во 2016 година Ангеловска била признаена како една од 100 жени основачи во Европа, листа составена од германскиот стартап магазин Хундерт. Во 2018 година била именувана за Форбс 30 под 30 години во е-трговија и трговија на мало за Европа.[3] Во 2019 година UNCTAD ја признал како една од седумте глобални застапнички за жени во е-трговија.

Политичка кариера

уреди

Во август 2019 година, Ангеловска била назначена за министер за финансии во Македонија.[2] Таа била назначена од премиерот Зоран Заев, кој претходно ги изненадил критичарите, преземајќи ја и финансиската улога покрај улогата на премиер.[4]

На 24 септември 2019 година, Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој објавила седум „Е-трговија за жени застапнички“ од земјите во развој. Покрај Ангеловска, останатите биле Назанин Данешвар, Кларисе Ирибагиза, Шаофеи Јао, Патриша Зунди Јао, Клаудија де Хередија и Хелијанти Хилман. Тоа било објавено на периферијата на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.[2]

Ангеловска го интервјуирала Кендис Нкот Бисек за „е-трговија за жени застапнички“ за Форбс во 2020 година.[5] Нејзиниот буџет за 2020 година за Македонија ги зголемил трошоците за 50% инвестиции во човечки капитал (здравство, образование и сл.) додека планирала да го намали и националниот долг во однос на БДП.[6]

Други активности

уреди

Признанија

уреди
  • Ангеловска дипломирала како најдобар студент на годината во 2010 година и била наградена со Френк Менинг за најдобар студент на генерацијата во економски науки.
  • Во 2018 година Ангеловска била прогласена за една од „Форбс 30 под 30 години“ во Европа.
  • Во 2019 година Ангеловска била прогласена за една од седумте глобални застапнички на UNCTAD за жени во е-трговија.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Nina Angelovska | Leadership Conference | Macedonia | U.S. Agency for International Development“. www.usaid.gov (англиски). 2018-03-15. Архивирано од изворникот на 2018-09-05. Посетено на 2020-10-01.
  2. 2,0 2,1 2,2 „unctad.org“. 2020-10-01.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Nina Angelovska - Nina Angelovska“. Forbes (англиски). Посетено на 2020-10-01.
  4. „Choosing Nina Angelovska: A chance for youth or a Cabinet bandstand correction – IRL“ (англиски). Посетено на 2020-10-01.
  5. Angelovska, Nina. „E-Trade For Women: Connecting E-Commerce Women Leaders And Making Their Voices Heard“. Forbes (англиски). Посетено на 2020-10-01.
  6. mihail.vasilevski (2019-11-12). „Angelovska: So far, most of the funds under the 2020 Draft Budget have been provided for human capital“. Ministry of Finance (англиски). Посетено на 2020-10-01.[мртва врска]
  7. „European Bank for Reconstruction and Development Shareholders and Board of Governors“. www.ebrd.com (англиски). Посетено на 2020-10-01.