Прецшендорф

Прецшендорф (германски: Pretzschendorf) — село и поранешна општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија. Од 31 декември 2012 година е дел од општината Клингенберг.

Прецшендорф
Место во Клингенберг
Црква во Прецшендорф
Црква во Прецшендорф
Грб на Прецшендорф
Прецшендорф во рамките на Германија
Прецшендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општина Клингенберг
Место единици 5
Основни податоци
Површина 49,85 км2
Надм. височина 325−508 м
Население 4.069  (31 декември 2011)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01738 , 01744 , 01774
Повик. бр. 035202, 035058, 037326
Портал www.pretzschendorf.de
Координати 50°52′N 13°31′E / 50.867° СГШ; 13.517° ИГД / 50.867; 13.517Координати: 50°52′N 13°31′E / 50.867° СГШ; 13.517° ИГД / 50.867; 13.517