Југотон беше првата издавачка куќа основана во поранешна Југославија, сместена во Загреб. Основана е на 10 јули 1947 година на темелите на национализираниот „Електротон“ [1] .

Лого од 80-тите со цената на плочата

Историјата уреди

Југотон е основана на 10 јули 1947 година во Загреб. Првата плоча е издадена истата година, сингл со каталошки број J-1001, кој содржани две далматински песни „Ти твоји зубићи“ и „Један мали бродић“ изведени од групата "Zagreb Male Quinteta"[1] . Во тоа време, Југотон исто така произведуваше прехранбени производи и козметички пакувања, а целото име беше „Фабрика за грамофонски плочи и додатоци, и галантерија од пластика“. Веќе во првата година од своето постоење беа произведени 33.000 грамофонски плочи. Помалку од една деценија подоцна, во 1956 година, асортиманот се пополнува со грамофонски плочи од винил ( ЛП- плоча со пречник од 25 сантиметри), а истата година ги објави своите први записи со народна музика и првата солистичка плоча со поп-музика, насловена „Ви пее Иво Робиќ“.

Југотон исто така ги потпиша своите први договори за лиценца со странски издавачки куќи, и почна да објавува албуми од странски музичари, вклучувајќи ги Елвис Присли, Битлси, Ролинг Стоунс, Мадона, U-2, Дејвид Боуви, Јуритмикс, Кејт Буш, Крафтверк, Квин, Deep Purple, Пинк флојд and Iron Maiden .

Југотон има издадено многу албуми на популарни музички групи од поранешна Југославија, вклучувајќи ги и Бијело дугме, Азра, Електрични оргазам, Идол, Хаустор и Леб и сол, а првиот домашен рок албум, Наши дани, објавен во ноември 1968 година, беше снимен од Група 220 .[1] На почетокот на седумдесеттите години на дваесеттиот век, производството на албуми од домашни автори расте, а Драго Млинарец ги издаде своите плочи како солист во 1971 година, и на групите и Тајм 1972 година.

Кроација рекордс уреди

По распадот на Југославија, Југотон во 1990 г. припаѓала на државата Хрватска, кога името му било променето.[2] Набргу потоа фабриката се приватизираше, а еден од новите сосопственици стана композиторот Ѓорѓе Новковиќ [3] .

Библиотеката на издавачката куќа содржи над 70.000 музички записи и 14.000 носачи на звук со композиции од автори од сите републики на поранешна Југославија.

Конкуренција уреди

На територијата на поранешна Југославија, имаше неколку други издавачки куќи, основана како конкуренција на Југотон, меѓу другите: Белградски ПГП РТБ (од кои ПГП РТС настана подоцна), Загреб, Сараевски Дискотон и Љубљански ЗКП РТЉ .

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Jugoton - Croatia Records“. gitare.info. 7 ноември 2007. Посетено на 31 октомври 2010.[мртва врска]
  2. „Croatia Records“. crorec.hr. Посетено на 31 октомври 2010.
  3. „Туга на естради“. dnevnik.hr. 6 мај 2007. Посетено на 31 октомври 2010.

Надворешни врски уреди

  • [1], официјално мрежно место (хрватски)