Електрични оргазам

Електрични оргазам — југословенска и српска рок група, основана во Белград. Тие се едни од највлијателните и најзначајните рок бендови во Југославија. Бендот започнал со името „Хипнотизирано Пиле“, свирејќи панк и пост-панк, како и останатите бендови во новиот бран на рок бендови во осумдесеттите години на дваесеттиот век во Југославија, како Шарло Акробата и Идоли (со кои и подоцна снимиле заеднички албум, наречен „Пакет Аранжман“).

Творештво уреди

 
„Електрични оргазам“ на фестивалот „Jelen Live 2008“

Во март 2015 година, по повод 35 години од основањето, водачот на „Електрични оргазам“, Гиле, најавил одржување концерт во Загреб, а потоа и снимање нов албум.[1]

Наводи уреди

  1. „Гиле: Ниту сме стари ниту сме уморни од животот“, Дневник, година XIX, број 5727, петок, 27 март 2015, стр. 23.