Јанина

град во Епир, Грција

Јанина или Јанино (грчки: Ιωάννινα) — главен и најголем град на областа Епир, северозападна Грција. Има население од 65.574 жители (2011). Се наоѓа на надморска височина од околу 500 метри, на западниот брег на Јанинско Езеро, или на грчки: Памвотис (Παμβώτις). Се наоѓа во рамките на општината Јанина, и е главен град на округот Јанина и областа Епир. Јанина се наоѓа 450 км северозападно од Атина, 290 километри југозападно од Солун и 80 км источно од пристаништето Игуменица на Јонското Море.

Јанина
Ιωάννινα
Јанина is located in Грција
Јанина
Јанина
Местоположба во областа
2011 Dimos Ioanniton.png
Координати: 39°40′N 20°51′E / 39.667° СГШ; 20.850° ИГД / 39.667; 20.850
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругЈанина
ОпштинаЈанина
Општ. единицаЈанина
Површина
 • Општина402,0 км2 (155,2 ми2)
 • Општ. един.46,6 км2 (18,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000480000000480 м
Население (2021)[1]
 • Општ.113.978
 • Општ. густина280/км2 (730/ми2)
 • Општ. един.80.371
 • Општ. един. густина1,700/км2 (4,500/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.45x xx
Повик. бр.26510
Рег. таб.ΙΝ
Мреж. местоwww.ioannina.gr
Изглед на добиточниот пазар (Ат-пазар) во Јанина. 1898. Фотографирано од браќата Манаки
Панорамски поглед кон Јанина

Формално име на градот, Јанина значи „Јовановград“. Постојат две форми на грчки, Ιωάννινα да биде формалнo и историско име, а почесто се користи Γιάννινα и ја претставува модерната форма на грчки јазик. Оваа форма одговара и во соседните јазици (на пример албански: Janinë, влашки: Ianina, турски: Yanya).

Клима

уреди

Јанина од страна на нејзината внатрешност и височина има средоземна клима. Летата се обично топли и суви, а зимите се влажни и постудени отколку на брегот. Јанина е највлажен град во Грција. Максималната температура забележана некогаш беше 42,4 °C, додека апсолутниот минимум е -13 °C.

Климатски податоци за Јанина (1956 - 2010)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 9.0
(48.2)
10.4
(50.7)
13.7
(56.7)
17.5
(63.5)
23.0
(73.4)
27.7
(81.9)
31.0
(87.8)
31.0
(87.8)
26.1
(79)
20.6
(69.1)
14.7
(58.5)
10.0
(50)
20.0
(68)
Сред. дневна °C (°F) 4.7
(40.5)
6.1
(43)
8.8
(47.8)
12.4
(54.3)
17.4
(63.3)
21.9
(71.4)
24.8
(76.6)
24.3
(75.7)
20.1
(68.2)
14.9
(58.8)
9.7
(49.5)
5.9
(42.6)
14.3
(57.7)
Прос. ниска °C (°F) 0.2
(32.4)
1.0
(33.8)
3.2
(37.8)
6.1
(43)
9.8
(49.6)
13.0
(55.4)
15.2
(59.4)
15.3
(59.5)
12.2
(54)
8.6
(47.5)
4.8
(40.6)
1.7
(35.1)
7.5
(45.5)
Прос. врнежи мм (ин) 122.5
(4.823)
112.5
(4.429)
94.9
(3.736)
76.5
(3.012)
66.9
(2.634)
44.1
(1.736)
31.7
(1.248)
30.2
(1.189)
62.4
(2.457)
107.5
(4.232)
168.8
(6.646)
171.3
(6.744)
1.089,3
(42,886)
Прос. бр. врнежливи денови 13.3 12.4 12.8 12.6 11.0 6.9 4.8 4.8 6.5 9.7 13.7 15.2 123.7
Прос. релативна влажност (%) 76.9 73.7 69.5 67.9 65.9 59.1 52.4 54.4 63.6 70.8 79.8 81.5 68.0
Сред. бр. сончеви часови месечно 95.3 107.9 143.4 165.2 225.2 296.0 320.7 296.0 208.2 160.4 98.1 75.2 2.191,6
Извор: [2]

Спорт

уреди

Јанина е дом на голем спортски тим наречен ПАС Јанина, кој е застапен во грчката Суперлига. Тој е инспирација за многу од старите, како и нови поддржувачи на целиот регион на Епир, па дури и надвор од Јанина.

Сообраќај

уреди
  • Во Јанина се наоѓа аеродром.
  • Автопатот „Егнатија“, (дел од Е90 минува низ Јанина) кој го поврзува западниот брег и пристаништето Игуменица со турската граница.
  • Морски линии со мали авион од Јанинското Езеро до Крф.
  • Автобуси на долги релации кои патуваат секојдневно до Атина (6-6,5 часа) и Солун (3 часа).

Население

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „EMY-Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία“. Hnms.gr. Архивирано од изворникот на 2 March 2013. Посетено на 26 March 2013.

Надворешни врски

уреди

Предлошка:Јанина