56 Овен

ѕвезда во соѕвездието Овен

56 Овен (56 Ari) со ознака SX Овен (SX Ari) — променлива ѕвезда во соѕвездието Овен.[8] Видлива е со голо око како слаба син-бела точка со појдовна величина од 5,79.[2] Се проценува дека се наоѓа на далечина од 406 светлосни години (124 парсеци), сметајќи според паралаксата,[1] и дека постепено се оддалечува со радијална брзина од +18 км/с.[5]

56 Овен
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Овен
Ректасцензија 03ч 12м &1000000000142459500000014,24595с[1]
Деклинација +27° 15′ &1000000000025093100000025,0931″[1]
Прив. величина (V) 5,79[2] (5,75 – 5,81)[3]
Особености
Спектрален тип B9pSi[4]
U−B Боен показател –0,42[2]
B−V Боен показател –0,12[2]
Променлив тип SX Ari[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+18,0[5] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: +12,035[1] млс/г
Дек.: –18,791[1] млс/г
Паралакса (π)8.0413 ± 0.1723[1] млс
Оддалеченост406 ± 9 сг
(124 ± 3 пс)
Апсолутна величина (MV)+0,25[6]
Податоци
Маса3,16 ± 0,17[6] M
Полупречник2,3 ± 0,3[6] R
Површ. грав. (log g)4,36 ± 0,12[6]
Сјајност110[6] L
Температура12.445[6] K
Вртење0,7278972 дена[6]
Други ознаки
56 Ari, SX Ari, BD+26°523, HD 19832, HIP 14893, HR 954, SAO 75788[7]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Ова е магнетна хемиски непбична ѕвезда од силициумски тип и ѕвездена класа B9pSi.[4] Има брз вртежен период од 17,5 часа[9] кој се зголемува за околу две секунди на секои сто години.[10] Набљудувањата на 56 Овен укажуваат на петгодишен период за прецесија на нејзината оска.[11] Ѕвездата е прототип на класата наречена променливи ѕвезди од типот на SX Овен, кои се вртежно променливи ѕвезди со силни магнетни полиња. Сјајноста ѝ се колеба од 5,75 до 5,81 величини, со цикличен период кој одговара на вртежната стапка.[3]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Запис на DR2 од „Гаја“ за овој извор на VizieR.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Nicolet, B. (1978), „Photoelectric photometric Catalogue of homogeneous measurements in the UBV System“, Astronomy and Astrophysics Supplement Series, 34: 1–49, Bibcode:1978A&AS...34....1N.
 3. 3,0 3,1 3,2 Samus, N. N.; и др. (2017), „General Catalogue of Variable Stars“, Astronomy Reports, 5.1, 61 (1): 80–88, Bibcode:2017ARep...61...80S, doi:10.1134/S1063772917010085, S2CID 125853869.
 4. 4,0 4,1 Cowley, A.; и др. (април 1969), „A study of the bright A stars. I. A catalogue of spectral classifications“, Astronomical Journal, 74: 375–406, Bibcode:1969AJ.....74..375C, doi:10.1086/110819
 5. 5,0 5,1 Bonsack, Walter K. (февруари 1958), „Wavelength Variations in the Spectrum of 56 ARIETIS“, Publications of the Astronomical Society of the Pacific, 70 (412): 90, Bibcode:1958PASP...70...90B, doi:10.1086/127180
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 North, P. (јуни 1998), „Do SI stars undergo any rotational braking?“, Astronomy and Astrophysics, 334: 181–187, arXiv:astro-ph/9802286, Bibcode:1998A&A...334..181N.
 7. „56 Ari“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
 8. Eggleton, P. P.; Tokovinin, A. A. (септември 2008), „A catalogue of multiplicity among bright stellar systems“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 389 (2): 869–879, arXiv:0806.2878, Bibcode:2008MNRAS.389..869E, doi:10.1111/j.1365-2966.2008.13596.x, S2CID 14878976.
 9. Ziznovsky, J.; и др. (јануари 2000), „The Variable Light Curve of 56 Arietis“, Information Bulletin on Variable Stars, 4835: 1, Bibcode:2000IBVS.4835....1Z.
 10. Sokolov, N. A. (декември 2006), „Ultraviolet variability of the magnetic chemically peculiar star 56 Arietis“, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 373 (2): 666–676, Bibcode:2006MNRAS.373..666S, doi:10.1111/j.1365-2966.2006.11037.x.
 11. Adelman, Saul J.; Malanushenko, V.; Ryabchikova, T. A.; Savanov, I. (септември 2001), „On the rotation of the chemically peculiar magnetic star 56 Arietis“, Astronomy and Astrophysics, 375 (3): 982–988, Bibcode:2001A&A...375..982A, doi:10.1051/0004-6361:20010895.

Надворешни врски

уреди